Güncel Yaşam

WINGSUIT NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Wingsuit, kelime anlamı ‘kanatlı takım elbise’ olan, havadaki düşüş hızını yavaşlatmak için kol ve bacakların arasına kanatların eklendiği özel olarak geliştirilmiş bir uçuş kıyafetidir.

Wingsuit tarihçesi

İnsanlar tarih boyunca uçmayı merak etmiş, kuşlara özenmiştir. Bu uçma merakı ve heyecanı günümüzde çoğu sporun da temelini oluşturmaktır. Wingsuit flying de bunlardan birisi. Bu tehlikeli sporu yapmak ancak hata kaldırmayan wingsuit ile mümkün.

İnsanlar yaklaşık 100 yıldır kanatlı giysileri yapmayı denemişlerdir.

1912 yılında Avusturyalı Franz Reichelt, kanatlı bir takım elbiseyle Eyfel Kule’sinden atlamıştır. Sonuç ölümcüldür. Ancak, birçok kanatlı giysi denemelerinin başlangıcı olmuştur.

1930 yıllında Clem Sohn, yeni kanat tasarımı geliştirmiştir. 1937 yılında bu kanatların denemesini gerçekleştirmiş yaptığı atlamada paraşütü açılmayınca, deneme ölümle sonuçlanmıştır.

1994 yılında Fransız Patrick de Gayardon günümüze kadar gelen modern ve güvenli kanat elbiseyi geliştirmiştir.

Wingsuit Yapımı

İnsanın uçmasını sağlayan bu kanatlı kıyafet öyle herhangi bir mağazadan gidip alınabilecek bir şey değil. Küçük bir hatanın bile ölüme sebebiyet verebileceği bu kıyafet kişiye özel olarak üretilmektedir.

Bu cüretkar kıyafetin hazırlığı herhangi bir iyi kostümün yapımına benzer fakat küçük bir fark var. Bu kıyafet tam olarak oturmazsa o zaman sağlıklı bir uçuş gerçekleşmez ki bu da büyük sorun yaratır. Wingsuit’ in giyen kişinin vücuduna eldiven gibi oturması gereklidir. Bu özel giysi için 17 ölçü alınır. Daha sonra alınan ölçüler bilgisayarda hazırlanarak bir kalıp oluşturulur.

Havada saatte 360km’e kadar çıkabilen bir süratle uçarken herhangi bir kumaş uygun olmayacaktır. Bu nedenle su ve hava geçirmez, dayanıklı, paketleme naylonları kullanılmaktadır. Her bir parçanın kalıba uygun olarak özenle kesilmesi çok önemlidir. Kumaş kesimleri, kumaşın kırışmadan dümdüz durmasını sağmak için vakumlu bir masada gerçekleşir. Çünkü pot olmasından kaynaklanan herhangi bir hata ölümcül sonuçlanabilir.

Kıyafetin en önemli parçası kanatlarıdır. Uçakların kanatları esas alınarak yapılır. Kanadın şekli nedeniyle hava kanadın alt ve üst katlarında farklı hızla hareket eder. Bu da farklı basınçların oluşmasına yol açar. Kanadın üstündeki alçak basınçla, kanadın altındaki yüksek basınç kanatları kaldırır ve havayı aşağıya indirir. Serbest düşüş sırasında hava, kıyafetteki uzunlamasına boru biçimindeki keselere hızla dolar ve onu aerodinamik bir kanat biçimine dönüştürür. Bu ileri teknoloji ürünü kanatların doğru üretilmesi için yalnızca bir fırsat vardır. Bu sebepten üretimin her aşamasındaki kontroller çok önemli.

Hava keseciklerini açık tutmak için plastik şeritler kullanılır. Böylece hava keseciklerinin içlerine hava dolması ve serbest düşüş sırasında şişmesi sağlanır. Hava keseciklerinin içine köpük dolgular yerleştirilir. Bu dolgular kanadın üzerinden geçen havayı yönlendiren ve performansı önemli  ölçüde etkileyen kenarı oluşturur.

Tamamlandığında wingsuit’ e saatte 200 km hızla hava çarpıyor olacak. Bu da tüm dikişlerin inanılmaz bir basınç altında kalacağı anlamına gelir. Bu sebepler dikiş için güçlü bir naylon ip kullanılır. Dikişler tamamlandıktan sonra dikişlerin basınca dayanıklılığı test edilir. Dikişlerden bir tanesi bile çözülse tüm dikişler atar. Bu da wingsuit uçuşu sırasında kesinlikle istenilmeyecek bir durum.

Bilgi ve tecrübe olmadan bu sporla ilgilenmek imkansızdır. Wingsuit uçuşu yapabilmek için profesyonel bir paraşütçü olunmalı, serbest düşüş eğitimi alınmalı ve skydiving (gökyüzü dalışı) 200 kez yapılmalıdır. Bu uçuş için gerekli lisansı alabileceğiniz sadece 2 kurum bulunuyor. Bunlardan birisi Amerika’da USPA, diğeri Avrupa’da FAI. Bu lisansa sahip olmadan bir wingsuit siparişi bile verilemez.

Wingsuit’i ayak, bacak, kalça ve omzun küçük hareketleriyle yönetmeyi öğrenmek beceri gerektirir. Kanatlı kıyafet öyle hassastır ki ani bir hareket hızlı bir dalışa ve ölümcül bir dönüşe neden olabilir.

Uzun mesafeden uçuş için kıyafetin oksijen tüpü ile tasarlanmış olması gereklidir. Çünkü uzun mesafe uçmak demek an az 3000 metreden atlamak demek. O yükseklikte oksijen miktarı  karadakinin üçte biri kadardır. Nefes alabileceği bir araç olmazsa kişi hemen kendinden geçecektir.

Giysinin dış yüzünde kesintisiz bir aerodinamik yüzeyi sağlamak için paraşüt kıyafetin içinde yer alır. Bu da sürüklenmeyi azalttığı için giysinin daha da hızlanmasına neden olur. Ama gerekli durumda paraşüt yıldırım hızıyla açılabilir.

 

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: