Güncel Tarihçe Yaşam

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Tarafından yazılmıştır admin

Dünya Kadınlar Günü, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi başarılarını kutlayan küresel bir gündür. Kadınlar Günü ayrıca cinsiyet eşitliğinin hızlandırılması için bir çağrı niteliğindedir.

Dünya Kadınlar Günü’nün Tarihçesi

ABD’ nin New York kentinde bulunan bir tekstil fabrikasında 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları adına 8 Mart 1857 yılında greve başlamıştır. Polis işçilere ateş açarak grevi önlemeye çalışmıştır.

Yine benzer şekilde, 8 Mart 1908 yılında Chicago’da patronlar 1000 kadın işçinin çalıştığı tekstil fabrikası ateşe vermişlerdir. Bunun sonucu 120 kadın işçi yanarak can vermiştir. Hayatını kaybeden kadınların tek suçu ise, yasal olarak 8 saatlik çalışma günlerine saygı duyulması ve aynı zamanda,  onurlarının sürekli ve tamamen reddedildiği çalışma koşullarının önemli ölçüde iyileştirilmesini talep etmesidir. İşçiler, bunun için her gün mücadele vermiş, protestolar yapmış, iş durdurmaları ve grevler düzenlemiştir. İşçilerin yasal ve meşru taleplerine uymak yerine, iş verenler ise yükselen düzensizlik olarak nitelendirdikleri bu durumu yasaklamaya karar vermişlerdir.

İşçi kadınların göstermiş olduğu muazzam cesaret, ulusal ve dünya çapında bir dayanışma kampanyasının başlangıcı olmuştur.

1910’da Kopenhag’da yapılan Kadın Konferansında, Clara Zetkin, tekstil fabrikasında yanarak yaşamını yitiren kadınların anısına, 8 Mart tarihinin çalışan kadının, Uluslararası Günü olarak belirlenmesini önermiştir. Bu önerisi oy birliği ile kabul görmüştür.

1921 yılında gerçekleşen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart günü, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlenmiştir.

Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1975 yılında ilk kez kutlanıldı. Daha sonra Aralık 1977’de Genel Kurul tarafından, Birleşmiş Milletler Kadın Hakları Günü ve Uluslararası Barış Günü’nü ilan eden bir kararı, üye ülkelerin kendi tarihi ve mili geleneklerine uygun olarak yılın herhangi bir gününde izlemek üzere kabul edilmiştir.

“Emekçi Kadınlar Günü” Türkiye’de ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

 

8 Mart, kadınların sürdürülebilir kalkınma, barış, güvenlik ve haklarına tam saygı duyulması için eşit ortak olarak katılımını teşvik eder nitelikte olup, toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna da dikkat çekmektedir.

 

Kaynak:
http://www.batayouvriye.org/English/Positions1/march8.html
https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_Kad%C4%B1nlar_G%C3%BCn%C3%BC

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: