Sağlık Son Makaleler

AKUT ROMATİZMAL ATEŞ NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Akut Romatizmal Ateş Nedir?

Halk arasında beta mikrobu olarak bilinen ‘streptokok pyogenes’ adlı bir bakterinin yol açtığı boğaz enfeksiyonu sonrası gelişen bir hastalıktır. Vücudun bu mikroba verdiği normal dışı bağışıklık cevabı sonucunda, önce eklemlerde, bazı hastalarda ise kalpte etkilenmeler görülebilir.

Beta mikrobunun neden olduğu boğaz enfeksiyonunu geçiren her çocukta akut romatizmal ateş gelişmez. ASO ve hızlı strep testlerinin yüksekliği bu enfeksiyonun geçirildiğinin göstergesi olabilmektedir.

Boğaz enfeksiyonu geçirildikten ortalama 2 hafta sonra, ilk olarak eklemlerde gezici tarzda ağrı ve şişkinlik olarak kendini gösterir. İzlemde ise kalp kapakçıklarında kalıcı etkilenmeler gelişebilmektedir.

Çocuk doktorunuzun Akut Romatizmal Ateş’den şüphelendiği durumlarda, mutlaka ilgili Çocuk Romatoloji ve Çocuk Kardiyolojisi doktoruna muayene olmanız gerekmektedir.

Beta mikrobunu testle öğrenebilirsiniz. Hızlı strep test, ASO testi ya da boğaz kültürü alınarak öğrenilebilir. Çocuk doktorunuzdan bu testleri talep edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: