Türkiye, üzerinde bulunduğu coğrafya nedeniyle canlı çeşitliliğinin oldukça zengin olduğu bir ülkedir. Ayrıca ülkemizin coğrafi yapısı çok çeşitli yaşam ortamlarının oluşmasını sağlamaktadır. Yüksek dağlar, (küçük de olsa) buzullar, bozkırlar, geniş düzlükler, karışık yaprak döken ormanlar, yarı-ılıman yağmur ormanları, makilikler, mağara sistemleri gibi yaşam ortamları çok çeşitli canlılara ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişme noktasında olan ülkemiz her üç kıtaya özgü canlıların giriş çıkış yapabileceği bir konumda bulunmaktadır. Bu durum canlı çeşitliliğini artıran başka bir etkendir.

Canlı türlerinin zenginliği ülkemiz açısından büyük bir avantajdır. Fakat soyu tehlikedeki canlı türlerinin sayısı da oldukça fazladır. Biyolojik zenginliği tehdit eden bu durum için geniş koruma programları uygulayarak türleri ve yaşam alanlarını korumak durumundayız. Yaban hayatı koruma programlarında çok önem verilmesi gereken konulardan biri türlerin geniş kitleler tarafından tanınmasını ve yaşama biçimlerinin bilinmesini sağlamaktır. Bunun için türleri tanıtan fotoğraf, yazı ve her çeşit medyanın türün tanıtılmasında çok önemli yeri vardır. Yaban hayatı araştırmacıları ve doğaseverlerce oldukça kaliteli fotoğraf çekimleri yapılmaktadır. Fotoğraf çekiminde en çok dikkat edilmesi gereken şey, yaban türlerinin yaşam alanlarını ya da yaşamlarını tehlikeye atacak eylemlerden uzak durulması. Yaban hayatında yırtıcı türler, hem sayılarının azlığı hem de kendilerini çok iyi gizlemeleri nedeniyle fotoğraflanması en zor canlılardandır.

Ülkemiz doğal hayatında yaşayan hayvanlar, tüm doğal ekosistemlerde olduğu gibi otçullar, etçiller ve hepçiller olarak ayrılır. Dengeli bir ekosistemde etçillerin oranının yaklaşık % 20 olduğu kabul edilir. Bir ekosistemde etçillerin varlığı, o ekosistemin dengeli ve düzenli işlediğini gösterir. Çünkü etçillerin avlayabilecekleri otçullar (örneğin tavşan, fare vb), otçullar için de yeterli bitki örtüsü var demektir. Etçiller doğada zayıf, hasta ve genetik bakımdan daha zayıf bireyleri avlarlar. Bu sayede daha güçlü, hayatta kalma becerisi iyi gelişmiş bireyler üreyerek doğal popülasyonların daha sağlıklı olmasına katkıda bulunurlar. Bugün etçillerin yaşamını tehdit eden birçok etken vardır. Bunların en önemlisi tarımsal amaçlı kullanılan zehirli ilaçlar. Kemirici gibi küçük otçulların bu ilaçlardan etkilenmeleri, bunları avlayan etçilleri de dolaylı olarak etkiler.

Alaca Sansar

Alacasansar renkleriyle diğer sansar türlerinden kolayca ayrılabilen, hantal görünüşlü bir yırtıcıdır. Bilimsel adı Vormela peregusna’dir. Alaca sansarın diğer isimleri: Benekli kokarca, kutup tilkisi, kutup kedisi, yer köpeği.

Alaca sansarlar, yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde yaşayabilirler. Daha çok kovuklarda bulunurlar. Toprak altında kendi kazdıkları tünellere girdikleri de olur. Genelde yerde dolaşmalarına karşın ağaçlara da tırmanabilirler. Gündüzleri de geceleri de aktiftirler. Avlarını çoğunlukla küçük kemiriciler, kuşlar, kertenkeleler ve kurbağalar oluşturur. Ancak bazen kuş yumurtalarını da yerler. Yiyecek bulamadıkları zaman yerleşim yerlerinin yakınlarına kadar gelebilirler. Bu durumda kümes hayvanlarına çok zarar verebilirler.

Alacasansarlar iki ayakları üzerinde durabilirler. Herhangi bir tehlike anındaysa kuyruklarını sırtlarına doğru büküp dişlerini gösterirler ve çığlığa benzer bir ses çıkarırlar. Ayrıca kuyruk bölgesinden pis bir koku da yayarlar. Üreme zamanı dışında tek olarak yaşarlar.

Kaya Sansarı

Kaya sansarı, soyu alacasansar kadar tehlikede olmayan diğer bir sansar türüdür. Kaya sansarı boynundaki beyaz benekle diğer sansar türlerinden kolayca ayrılır. Vücudunun kalan kısmının renkleri açık ya da gri kahverengi rengindedir. Bilimsel adı Martes foina olan bu tür ülkemizde düz ve geniş ovaların dışında kalan hemen her yerde bulunabilir. Kayalık ve taşlık yerler, orman kenarları, yerleşim alanlarının yakınları başlıca yaşam alanıdır. Yüksekliği 3000 metreye kadar olan yerlerde yaşayabilir. Genellikle geceleri aktif olurlar. Ancak gündüzleri de etkindir. Kemiriciler, kurbağalar, tavşanlar, böcekçiller, kuşlar ve sürüngenler başlıca besinlerini oluşturur. Yuvasını genellikle kaya aralarına yapar ve 12 yıl kadar yaşayabilirler.

 

 

KAYNAK: Bilim ve Teknik
ALACA SANSAR VE KAYA SANSARI HAKKINDA BİLGİhttps://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/04/Vormela-peregusna-alaca-sansar.jpg?fit=684%2C511https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/04/Vormela-peregusna-alaca-sansar.jpg?resize=150%2C150adminNedirSon MakalelerYaşamAlaca Sansar,alaca sansar hakkında,alaca sansar hakkında bilgi,alaca sansar hayvan,Alaca Sansar latince,Alaca Sansar latince ismi,alaca sansar nasıl,alaca sansar nasıl beslenir,alaca sansar nasıldır,alaca sansar ne,alaca sansar ne ile beslenir,alaca sansar nedir,alaca sansar nerde yaşar,alaca sansar nerede yaşar,alaca sansar türkiye,alaca sansar yaşam alanı,Alaca Sansarın diğer isimleri,Alaca Sansarın latince adı,alaca sansarın önemi,alaca sansarın özellikleri,Benekli kokarca,Benekli kokarca nasıl,Benekli kokarca ne,Benekli kokarca ne demek,Kaya Sansarı,Kaya Sansarı bilimsel adı,Kaya Sansarı hakkında,Kaya Sansarı hakkında bilgi,Kaya Sansarı latince adı,Kaya Sansarı nasıl,Kaya Sansarı nasıl beslenir,Kaya Sansarı ne demek,Kaya Sansarı ne ile beslenir,Kaya Sansarı nedir,Kaya Sansarı nerde yaşar,Kaya Sansarı nerede yaşar,Kaya Sansarı özellikleri,kutup kedisi,kutup kedisi ne demek,kutup kedisi ne demektir,kutup kedisi nedir,kutup kedisi özellikleri,kutup tilkisi,kutup tilkisi hangi,kutup tilkisi hangi gruba girer,kutup tilkisi hangi gruptadır,kutup tilkisi ne,kutup tilkisi nedir,Martes foina,Martes foina hakkında,Martes foina ne demek,Martes foina nedir,ne demek,Vormela peregusna,Vormela peregusna hakkında,Vormela peregusna ne,Vormela peregusna ne demek,yer köpeği,yer köpeği hakkında,yer köpeği ne,yer köpeği ne demek,yer köpeği ne yer,yer köpeği nedir,yer köpeği nerede yaşar,yer köpeğineTürkiye, üzerinde bulunduğu coğrafya nedeniyle canlı çeşitliliğinin oldukça zengin olduğu bir ülkedir. Ayrıca ülkemizin coğrafi yapısı çok çeşitli yaşam ortamlarının oluşmasını sağlamaktadır. Yüksek dağlar, (küçük de olsa) buzullar, bozkırlar, geniş düzlükler, karışık yaprak döken ormanlar, yarı-ılıman yağmur ormanları, makilikler, mağara sistemleri gibi yaşam ortamları çok çeşitli canlılara ev sahipliği...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası