Güncel Kim Kimdir Tarihçe

ALKOLSÜZ GAZLI İÇECEK

Tarafından yazılmıştır admin

Alkolsüz gazlı içeceği kim icat etti?

1768 yılında İngiliz Joseph Priestly ilk gazlı içecek olan sodayı icat etti.

Alkolsüz gazlı içeceğin öyküsü

Yer altındaki kaynaklardan gelen maden suları bazen gazlıdır. İnsanlar yüzyıllardır bu suyun sağlığa iyi geldiğini düşünmüştür. 1700’lü yıllarda, insanlar doğal maden suyuna benzer sodalı içecek yapma yöntemleri denedi. Joseph Priestly bunu başaran ilk kişi oldu. Ardından insanlar maden suyuna bitkiler ve tatlandırıcılar eklemeye, içine saparna, şeker ve meyve gibi şeyler koymaya başladılar. Bazı tarihçiler, tatlandırıcı eklenmiş ilk alkolsüz gazlı içeceğin 1807 yılında, Doktor Philip Syng Physick tarafından Amerika’da yapıldığına inanıyor.

Joseph Priestly (1733-1804)

Joseph Priestly, bilimsel hiçbir eğitim almamış bir din görevlisiydi. 1766 yılında, kendisini elektrik ve kimya deneyleri yapması için teşvik eden ünlü mucit Benjamin Franklin ile tanıştı. Joseph Priestly, alkolsüz gazlı içeceğin dışında oksijeni, hidroklorik asidi (tuz ruhu) ve gülme gazını da bulmuştur.

Alkolsüz gazlı içecek nasıl yapılır?

Alkolsüz gazlı içecek, renklendirici ve tatlandırıcı eklenerek, şeker ve sudan yapılır. Alkolsüz gazlı içecekteki köpük veya kabarcıklar, bu tür içeceklere basınçla pompalanan ve içecek içinde çözünen karbondioksit gazından kaynaklanır. Kapağı açtığınızda, içecekteki gaz “çözünürken” bir tıslama sesi gelir ve kabarcıklar oluşur. Şişe kapağı gevşek olursa içeceğin gazı kaçar.

Alkolsüz gazlı içeceklerin zamanla geçirdiği değişimler

Alkolsüz gazlı içeceklerin birçoğunda bol miktarda şeker vardır. Bu yüzden, gazlı içeceklerde yapay tatlandırıcı kullanımı giderek artıyor. Doğal olarak tatlandırılmış maden suları, daha az şeker içerdiği için gün geçtikçe popülerleşiyor.

Metal gazoz şişesi kapağı

1892 yılında Amerika’da William Painter, “Metal Gazoz Şişesi Kapağı” patentini aldı. Bu şişe kapağı metaldi ve açmak için özel bir açacağa ihtiyaç vardı. Bu metal kapak, içeceğin içindeki gazın kaçmasını önleyen ilk başarılı yöntemdi.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: