Son Makaleler Tarihçe

AMURRU (MARTU) GÖÇLERİ

Tarafından yazılmıştır admin

M.Ö. 3. bin yılın son yüzyılları, yeni halkların Ön-Asya’nın yerleşik bölgeleriyle ilişkiye geçtiği bir dönem olmuştu. Bunlar arasında bir Batı-Sami lehçesi konuşan Amurrular da vardı. Kendilerine ait yazılı belge ol­mayan bu halka Sümerler “batı” anlamına gelen “Martu” adını verirken, Babilliler ise “Amurru” demişlerdi.

Amurrular, daha sonraki Aramiler gibi, Arap Çölü’nün çevresinde görülmüşlerdi. Bu topluluk, Arabistan’dan Filistin ve Suriye bölgesine göçmüş ve daha sonra buradan da, doğuya doğru devam etmişti. Bir süre Fırat kervan yolu üzerinde dolaşıp, III. Ur Sülâlesinin zayıflaması üzerine bu ülkeye karşı akınlarını artırmışlardır. Amurrular, Elamlılarla birlikte Sümer devletinin yıkılmasında başlıca rolü oynadılar.

Mari mektupları bu saldırılardan söz etmektedir. Bu mektuplarda onların sosyal hayatları hakkında da bilgiler bulunmaktadır: Otorite tanımayan başıboş bu toplulukların çiğ et yedikleri, hayatları boyunca hiç evle­rinin olmadığı, ölenlerin gömülmediği belirtilerek, artık onların evleri ve zahiresinin olduğuna işaret edilmektedir. Bazı araştırmacılar Amurrularla günümüz çöl bedevilerinin hayatları arasında benzerlik görmektedirler.

Bu kavimler de kısa süre içinde Mezopotamya’nın zengin Sümer ve Akad Kültürü içinde eriyerek bölge tarihi içinde rollerini alacaklardır. III. Ur Sülâlesinin yıkılmasında önemli bir payı bulunan İsin valisi İşbierra’da Mari’li bir Amurrulu bedevi idi. Bu dönemde Amurruların, Mezopotamya ve Akdeniz arasındaki coğrafyada İsin, Larsa, Babil, Tel Brak, Karkamış ve Halep’te (Yamhad) bir takım kent krallıkları kurdukları görülmektedir.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: