Son Makaleler Yaşam

ANADOLU KESTANESİ

Tarafından yazılmıştır admin

Castanea sativa Mill. (Fagaceae)

Ülkemizde doğu sınırından başlar, Kuzey Anadolu sahilleri boyunca Belgrad Ormanlarına kadar uzanır. Marmara çevresi ve Batı Anadolu’da bulunur. Güneyde rastlanmaz ama Manavgat’ta ulu ağaçlardan oluşan küçük bir kestanelik vardır.

Meyve bakımından en meşhur kestanelikler Bursa çevresinde görülür. Orman ağacı olarak en güzel kestane meşcerelerine Kuzeydoğu Anadolu’da Hopa dolaylarında Sultan Selim dağında Marmara çevresinde ise Kapı Dağı Yarımadasında rastlanır.

Boyu 20-25 m ye ulaşan dolgun gövdeli, geniş tepeli, uzun ömürlü bir ağaçtır. Kabuk önceleri düzgün, üzerinde açık renkli mantar kabarcıkları vardır. Sonraları esmer gri renkli, parçalı, yukarıdan aşağıya yarılmış kabuğa dönüşür. Sürgünleri koyu esmer önceleri sık tüylü, sonra seyrek tüylü veya tamamen çıplaktır.

Boy büyümesi önce yavaş olan bu türün 10. yaştan itibaren hızlı büyür, yaşı 800-1000 seneye, çapı da birkaç metreye ulaşabilir. Kuvvetli kazık kök yapar.Ülkemizde doğal olarak yetişen Anadolu Kestanesi, büyük ölçüde kurumalara neden olan mürekkep hastalığı tehdidi altındadır.

Tanence zengin olan koyu renkli odunu çok dayanıklıdır. Mobilya ve yapı endüstrisi, iskele, tekne, telefon direği, çit kazığı, fıçı ve tornacılıkta tercih edilir.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: