Bilim Nedir Sağlık

ANTİKOR NEDİR

Tarafından yazılmıştır admin

Antikorlar, bakteri ve virüs gibi yabancı cisimleri tanımlamak ve etkisiz hale getirmek için işlev gören büyük Y-şekilli proteinlerdir.

Her farklı antikor belirli bir yabancı antijeni tanır. Bunun nedeni, “Y” nin her iki ucunun her antijene özel olmasıdır. Farklı yabancı antijenlere farklı antikorların bağlanmasına izin verilir.

Antikorlar, bir antijenin varlığına yanıt olarak bağışıklık sistemi tarafından üretilir. Antijenler, genellikle proteinler, hücrelerin yüzeyinde, virüslerde, mantarlarda, bakterilerde ; toksinler, kimyasallar ve yabancı partiküller gibi bazı canlı olmayan maddelerde bulunan büyük moleküllerdir. Bağışıklık tepkisini tetikleyebilen herhangi bir madde antijen olarak adlandırılır.

Antikorların üretilmesi hümoral bağışıklık sisteminin başlıca fonksiyonudur.

Antikorlar ve İmmünoglobülinler

İmmünoglobülinler temel olarak antikorlar olarak işlev gören proteinlerdir. Antikor ve immünoglobülin terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılırlar.

İmmünoglobülinler, kan ve diğer doku ve sıvılarda bulunur. Bağışıklık sisteminin B hücrelerinden türetilen plazma hücreleri tarafından yapılırlar. Bağışıklık sisteminin B hücreleri, antikor yüzeyleri üzerinde spesifik bir antijenin bağlanmasıyla aktive edildiğinde plazma hücreleri haline gelir. Bazı durumlarda, B hücresinin bir T yardımcı hücresi ile etkileşimi de gereklidir.

Antikor Tipleri Ve Yapıları

Antijene özgü antikorları içeren seruma antiserum adı verilir. IgM, IgG, IgA, IgD ve IgE’yi içeren beş sınıf immünoglobülin vardır.

Tüm antikorların temel yapısı aynıdır.Disülfür bağı ile bir arada tutulan dört polipeptit zincirine sahiptir. Bu dört polipeptit zinciri simetrik bir moleküler yapı oluşturur. İki aynı hafif zincir ve iki aynı ağır zincir arasında antijen bağlama yerleri vardır. Zincirler arasında proteine ​​esneklik sağlamak için bir menteşe vardır. İki hafif zincir birbirine özdeştir. Hafif zincirler 220 amino aside sahipken, ağır zincirlerin 440 amino asidi vardır.

Her immünoglobülin tipi farklı bir ağır zincir türüne sahiptir.

Antikor Fonksiyonları

Antikor spesifik antijenlere bağlanır. Bu, bağışıklık sisteminin diğer hücrelerine, işgalci mikroplardan kurtulma sinyalleri verir. Tek bir bağlanma sahasında antikor ile antijen arasındaki bağlanma gücü, antikorun antijene afinitesi olarak bilinir ve oluşan bağ türüne göre belirlenir.

 

Kaynaklar
Http://www.bioresearchonline.com/doc.mvc/What-Is-An-Antibody-0001
Labtestsonline.org/understanding/analytes/antibody-tests/tab/test
Http://www.novusbio.com/support/general-support/antibody-basics.html
Http://www.wiley.com/legacy/products/subject/life/elgert/CH04.pdf
http://www.news-medical.net/health/What-is-an-Antibody.aspx

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: