Son Makaleler Yaşam

ARDIÇ

Tarafından yazılmıştır admin

Ülkemizde bulunan Ardıçlar botanik özelliklerine göre oxycedrus ve sabina adlı 2 seksiyona ayrılır. Önemli ardıç türleri;

Oxycedrus seksiyonundan;

 Juniperus oxycedrus L. (Katran Ardıcı, Diken Ardıcı)

Sabina seksiyonundan;

Juniperus excelsa Bieb. (Boz Ardıç)

Juniperus foetidissima Willd. (Kokulu Ardıç, Yağ Ardıcı)

 Juniperusphoenicea L. (Finike Ardıcı, Servi Ardıç)

Sürüngen çalılardan büyük ağaçlara kadar dünyada 60 kadar türü olan ardıç ülkemiz ormanlarında en fazla gösteren ağaç türlerinden biridir.Deniz iklimi etkilerinin azalmaya başladığı yörelerden başlayarak stepe kadar sokulmakta ve sıcağa, soğuğa kuraklığa dayanaklı olması nedeniyle karasal iklimin bir ağacı olarak ülkemize hemen hemen her bölgesinde yayılış göstermektedir. Toprak bakımından kanaatkardır. Nemli hatta bataklık yerlerde olduğu gibi kurak topraklarda da yetişebilen türleri vardır. Kurak, fakir topraklarda, taşlık kayalık ve kireçli yerlerde, kumsal topraklar üzerinde yetişebilirler.

J. oxycedrus L. Sürgün ve kozalağı

Odunu genel olarak yumuşak, hafif ve çok dayanıklı ve güzel kokuludur. Kurşun kalem üretiminde çivi ve vida tutma direnci iyi olduğundan mobilyacılıkta , dekorasyon ve duvar kaplamaları üretiminde kullanılan ardıç aynı zamanda park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılan dekoratif bir ağaçtır.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: