Nedir Sağlık Son Makaleler

ARI SÜTÜ NEDİR ?

Tarafından yazılmıştır admin

Bir arı kolonisinin en önemli bireyi ana arıdır. Kolonide ana arıdan başka, işçi arılar ve erkek arılar da bulunur. Hatta işçi arıların nüfusu 60-80 bin arasında, erkek arıların nüfusu ise 2-5 bin civarındadır. Oysa kolonide 1 tane ana arı vardır. Ancak, bu bir arı koloninin bütün karakterlerinden sorumludur. Ana arının yokluğu, diğer arılar tarafından hemen algılanır ve bu yokluğu algıladıklarını, örneğin vızıltı ile ifade ederler. Vızıltı diye nitelendirilen bu sesin ardından gömeç yapımının hızla durması, gıda toplama ve tarla faaliyetlerinin azalması izler. Kolonideki uyumlu iş düzeni durmuştur. Havalandırma işiyle görevli arılar, komşu koloniye göç ederler.

Ana arının yok olmasına neden nedir? Bu sorunun cevabı ani ölüm ve arıcı tarafından bilinçli şekilde ana arının koloniden alınmasıdır. Bu durumda koloni, içgüdüsel olarak kendisine yeniden ana arı edinecektir. Bunun yolu da ana arının yumurtlamış olduğu son yumurtalardır. Bu yumurtaların ana arı olabilmesi için, arı sütü ile beslenmeye ihtiyacı vardır. Yani ana arının oluşacağı yumurtanın arı sütü içinde çatlaması ve larvanın arı sütü ile beslenmesi gereklidir. Bu durumda görev, kolonide bulunan iki haftalık genç işçi arılara düşmüştür. Bu işçi arılar, üst çene bezlerinden beyaz renkte, pelte kıvamında hafif keskin koku ve tatta arı sütünü salgılarlar. Bu salgı ile beslenen dölü yumurtalar da 16 gün sonra ergin ana arı olarak gözü terk ederler. İşte ana arı yetiştiriciliğinin belli bir safhada durdurulup, larvaların gelişmeleri için, yiyecekleri arı sütünün larvalar imha edilerek toplanması ile arı sütü üretimi gerçekleştirilir. Ve bir ana arı gözünden yaklaşık 0,1 gr arı sütü almak mümkündür.

ARI SÜTÜNÜN BİLEŞİMİ

Arı sütü, % 66,5 su, % 34.95 de kuru maddeden oluşmaktadır. Kuru madde içerisinde protein, yağ, şeker, iz elementler, vitaminler ve tespit edilmemiş maddeler mevcuttur.

Arı sütünün bileşiminde bulunan vitaminler B1, B2, B6, Biotine, C vitamini, inositol, pantothenik asit, nikotinik asit ve folik asittir. Arı sütü, hormonlar ve zindelik veren özel maddeler de içermektedir. Arı sütünde 15 ayrı amino asitin varlığı da saptanmıştır.

Arı sütü, ekonomik düzeyi yüksek olan ülkelerde pazar bulmuş durumdadır. Hatta apiterapi denilen yolla arı ürünleri ile tedavi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bazı doğu bloku ülkelerinde sadece arı ürünleri ile tedavi yapılan klinikler mevcuttur. Arı sütü, sinir sistemi hastalıklarında, sürekli yorgunluk hallerinde, kısırlık tedavisinde, damar sertliğinde güç ve zindelik kazandırmak için kullanılmaktadır.

Arı sütü pazara, sal ve taze halde, bala karıştırılmış, suyu uçurulmuş draje veya tablet olarak, polenle karıştırılmış şekilde sunulmaktadır.

 

 

KAYNAK: Bilim ve Teknik

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: