Güncel Kim Kimdir Tarihçe

ASANSÖR

Tarafından yazılmıştır admin

Asansör, bir bina içindeki insanları ve eşyaları aşağı veya yukarı taşıyan makinedir.

Asansörü kim icat etti?

Asansör 1800’lü yılların başlarında icat edildi. 1852 yılında Amerikalı Elisha Otis asansörleri insanların binmesi için güvenli hale getirdi.

Elisha Otis

Asansörün öyküsü

İlk asansörler buhar makinesiyle çalışıyordu ve kabinleri indirip kaldırmak için makara kullanıyordu. İnsanlar makaraların kopmasından endişe ediyordu. Elisha Otis, emniyet frenini icat ederek asansörleri insanlar için güvenli hale getirdi. Asansörün kablosu koparsa, üst tarafındaki iki kıskaç yerinden fırlayıp asansör boşluğunun duvarlarına tutunur.

Asansör nasıl çalışır?

Asansör, binanın tepesine sabitlenen motor sayesinde asansör boşluğu içinde yukarı aşağı hareket eder. Asansör kabininin çatısına bir kablo bağlıdır. Kablo, asansörün tepesinden yukarı çıkar, makaralardan geçip asansör boşluğunun yanından aşağı iner ve bir ağırlığa bağlanır. Elektrik motoru makarayı çevirir. Makara kabloyu tutar ve hareket ettirir. Kılavuz rayı ise kabinin dik bir hatta hareket etmesini sağlar. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 818 metre yüksekliğe sahip Burç Halife gökdeleninde bulunan asansörün hızı saatte 60 km. den fazladır.

Asansörden esinlenerek icat edilen yürüyen merdivenin mucitleri Amerikalı Jesse Reno ve Charles Seeberger’dir. 1890’lı yıllarda icat edilen yürüyen merdiven ilk olarak lunaparklarda eğlence amacıyla kullanılmıştır.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: