Güncel Son Makaleler

ASEAN NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (daha yaygın olarak ASEAN olarak bilinir) esasen ekonomik büyümeyi ve bölgesel istikrarı teşvik etmeyi amaçlayan politik ve ekonomik bir organizasyondur.
Şu anda 10 üye ülkesi vardır: Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland, Brunei, Laos, Myanmar, Kamboçya ve Vietnam.


Neden kuruldu?
ASEAN yarım yüzyıl önce 1967’de Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur ve Tayland’ın beş Güneydoğu Asya ülkesi tarafından kuruldu. Bu, Soğuk Savaş’ın kutuplaşmış atmosferi sırasında (komünist genişlemeye karşı olarak ) yapıldı ve ittifak bölgede istikrarı teşvik etmeyi amaçlıyordu. Zamanla, grup mevcut 10 üyeyi de içerecek şekilde genişledi.
Bölgesel işbirliği, 1997’de Çin, Güney Kore ve Japonya’yı içeren Asean Plus three forumunun oluşturulmasıyla daha da genişletildi ve daha sonra 2005 yılında başlamış olan Doğu Asya Zirvesi, Hindistan, Avustralya, Yeni Zelanda, Rusya ve Amerika’yı kapsayacak şekilde genişledi.
Şimdi ne yapıyor?
Avrupa ve Kuzey Amerika dışındaki türünün tek bölgesel ekonomik topluluğu olan ASEAN, üye ülkeler arasında işbirliği ve işbirliğini teşvik etmenin yanı sıra ekonomik ve ticari büyüme de dahil olmak üzere bölgenin çıkarlarını bütünüyle ilerletmeyi amaçlıyor. Üye ülkelerdeki vatandaşlar için bölgedeki seyahatleri kolaylaştırmanın yanı sıra üye devletler ve Çin gibi diğer ülkeler arasında bir serbest ticaret anlaşması imzaladı.
Örgüt, orijinal misyonuna uygun olarak, bölgedeki barış ve istikrar için çabalamaya devam ediyor. Üyeler nükleer silah geliştirme konusunda sözleşme imzaladılar ve çoğu istihbarat paylaşımı ve iade sürecini kolaylaştırmayı içeren bir terörle mücadele antlaşması üzerinde anlaştılar.


Bölge ekonomik açıdan ne kadar önemli?
ASEAN bir ülke olsaydı, 2014 yılında 2,6 trilyon dolarlık bir GSYİH ile dünyadaki yedinci en büyük ekonomi olurdu . 2050 yılına gelindiğinde, dördüncü büyük ekonomi olarak öne çıkarılacaktır.
622 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan bölge, Avrupa Birliği veya Kuzey Amerika’dan daha büyük bir nüfusa sahip. Ayrıca, Çin ve Hindistan’ın arkasında dünyanın üçüncü büyük işgücüne sahiptir.
ASEAN ve Çin arasındaki ilişkiler nasıl?
Güneydoğu Asya bölgesi şimdi Çin’in üçüncü büyük ticaret ortağı ve yıllık ikili ticaret hacmi 443,6 milyar dolar değerindedir.
Güney Çin Denizi toprak anlaşmazlığı bloğun birliği için önemli bir meydan okuma olarak ortaya çıktı. Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Endonezya, U şeklindeki suyun dolaşımı üzerine Çin ile örtüşen iddialara sahiptir. Çin sahipliğini sürdürüyor ve konu hakkında giderek iddialı.
Önemli olan karmaşıklık Kamboçya gibi bazı üyelerin Çin’in yakın müttefikleri olduğu yönündedir. ASEAN, uzun süre Güney Çin Denizi’ndeki anlaşmazlıklar konusunda Çin ile imzalanacak bir davranış kuralları hazırlamayı görüştü ancak Pekin, çok taraflı bir anlaşma imzalamaya gönülsüz davranıyor. ASEAN da, eleştirmenler tarafından, üyeleri arasında fikir birliği arzusuyla hareket ederek, sözcüklerde büyük olmakla ve eylemde kısa olmakla suçlandı.
Gelecek ne gösterir?
Farklı kültürlerine, geçmişlerine ve dillerine rağmen, ASEAN’ın 10 üye ülkesi iş ve refaha odaklanıyor. ASEAN’ın satın alma gücü artıyor ve bölgeyi bir sonraki tüketici büyüme sınırına itiyor.
Bölge, artık potansiyelini tam olarak yerine getirmesini sağlamak için altyapı ve insan sermayesi kalkınmasına muazzam yatırım yapma zorluklarını karşılamalı.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: