Güncel Kim Kimdir Tarihçe

AŞI

Tarafından yazılmıştır admin

Louis Pasteur (1822-1895)

Aşı bulaşıcı hastalığının küçük miktarının hastalığa karşı koruma ve bağışıklık sağlaması için sağlıklı kişiye verilmesiyle uygulanır.

Kimyacı Louis Pasteur, hastalığa mikropların sebep oluğunu ve bu organizmalar belirlendikten sonra belli hastalıkları önlemenin mümkün olabileceğini fark etti.

Pasteur Fransa’nın Dole kentinde bir tabakçının oğlu olarak dünyaya geldi. Hırslı biriydi ve tutkusunun kimya olduğu başından beri belliydi. Paris’te kimya okudu ve her ne kadar öğretmenlerinden biri Pasteur için “vasat” dese de kendini bu alanda kısa sürede ispatladı. Kristalografi üzerine yaptığı doktora tezi sayesinde Strasbourg’da bir kimya profesörü konumu elde etti.

1879’a kadar Pasteur, Fransa’nın Lille kentinde yerel alkol üretiminin sorunlarına çözüm bulmaktan kısmen sorumlu bir kimya ve biyoloji profesörü olarak çalışıyordu. Bira ve şarap fermantasyonuyla ilgili yaptığı araştırması, havada, büyütüp incelemenin mümkün olabileceği mikroorganizmalar bulunduğunu düşünmesine yol açtı.

Farklı mikroorganizma türleri ve sebep oldukları hastalıkları tespit etmeye başlamasının ardından Pasteur, hastalıkları önlemeye yönelik deneyler de yapmaya başladı.

1879’da tavuklara hastalık bulaştırmak için birkaç hafta önceden büyüttüğü ve güçlerinin bir kısmını kaybetmiş kolera bakterileri enjekte etti. Tavuklar hayatta kaldı. Sonra Pasteur aynı tavuklara ve yeni bir deney grubuna, yeni ve daha güçlü bir kolera bakterisi kültürünü enjekte etti. Daha önceden hastalık bulaştırılmış tavuklar sağlıklı kalırken diğerleri hasta oldular.

Kolerayla uğraşırken kazandığı bilgi ve deneyimi kullanarak, Pasteur ilgisini bir sığır enfeksiyonu olan şarbona çevirdi. Şarbon yüncülerde de bir akciğer hastalığına neden oluyordu. 1881’de yaptığı çarpıcı bir halka açık gösteride 24 koyun, bir keçi ve altı ineğe şarbon aşısı enjekte etti. Birkaç hafta sonra aynı hayvanların yanı sıra daha önceden aşılanmamış benzer bir hayvan grubuna da şarbon bakterisi enjekte etti. Üç gün sonra aşılı hayvanların hepsi hayatta kalırken, diğerleri ölmüştü. Pasteur ayrıca, bulaştıktan sonra tedavi etmenin bugün bile zor olduğu, korkunç bir hastalık olan kuduza karşı bir aşı geliştirdi. Kuduz aşısı ilk olarak 1885’te insanlarda kullanıldı.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: