Güncel Kim Kimdir Tarihçe

ASPİRİN

Tarafından yazılmıştır admin

Aspirin, baş ve kas ağrısı gibi acıları dindirmede kullanılan bir ilaçtır.

Aspirini kim icat etti?

Günümüzde bildiğimiz şekliyle aspirin, Felix Hoffman tarafından 1897 yılında Almanya’da icat edildi.

Felix Hoffman

Aspirinin öyküsü

Söğüt kabuğunda bulunan ve salisilik asit olarak adlandırılan madde, ilk kez 1838 yılında ağrı kesici olarak kullanıldı. Maalesef bir yan etkisi vardı; mide kanamasına neden oluyordu.

1858 yılında bir Fransız bilim insanı salisilik asidin yeni bir türü olan asetilsalisilik asidi keşfetti.

1897 yılında genç Alman kimyacı Felix Hoffman Bayer şirketinin bir çalışanıydı. Hoffman bir miktar asetilsalisilik asit üretti ve ciddi düzeyde eklem romatizması ağrıları çeken babasına verdi. Bu yeni ilaç babasının ağrılarını dindirdiği gibi mide kanamasına da sebep olmadı. Bu keşfi Bayer şirketi tarafından ticari bir marka haline getirildi ve adına da “aspirin” dendi.

Aspirin nasıl çalışır?

Aspirin, vücudun acıyı hissetmesini engelleyerek çalışır. Acı kısmen sinirlerimizden kısmen de vücudumuzun ürettiği maddelerden kaynaklanır. Aspirin vücudumuzun bu maddeleri üretmesini engeller.

Aspirin kanınızı sulandırdığı için pıhtılaşma daha uzun süre alır. Kan pıhtıları kan damarlarını tıkayabilir ve kalp krizine neden olabilir. Daha önce kalp krizi geçirmiş birçok insan, kanlarını sulandırmak için günde bir aspirin alır. Bu durum, yeni bir kalp krizini önlemeye yardımcı olur.

Aspirin zararları

Çok fazla aspirin almak midenize ve böbreklerinize zarar verebilir. Aspirinin yerine kullanılabilen parasetamolün ağrı kesici özelliğinin yanında mideyi tahriş etmez.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: