Bilim Teknoloji Yaşam

ATOM BOMBASI NASIL YAPILDI ?

Tarafından yazılmıştır admin

ATOM BOMBASI ve TARİHİ GELİŞİMİ

“Aman tanrım! Biz ne yaptık?” Bunlar Enola Gay yardımcı pilotu Robert Lewis’in ilk atom bombası patlamasını izlerken sarf ettiği çarpıcı meşhur sözleri. Küçük Çocuk kod adlı atom bombası 6 Ağustos 1945’te savaş sanatının bambaşka bir seviyeye ulaştığını gözler önüne serdi ve dünya tarihine unutulmaz bir an yaşattı. Yapımı onlarca yıl süren atom bombası yapımını mümkün kılan bilimsel keşifler 20. Yüzyılın başına dayanıyor.

 

İsviçre, 1905 Albert Einstein bilim adamı olarak ilk çalışmasını yapıyor. Genç Einstein ilk diplomasını aldıktan sonra 20 yıl araştırma yaptı ve sonuçta devrimsel denklemi buldu; maddeyle enerji bağımlıdır birbirinden ayrılamaz: E = mc2 . Einstein gelecekte nükleer savaşa zemin hazırladığının farkında değildi. Bu teorinin hayatı boyunca kanıtlanabileceğinden emin bile değildi, yanıldı.

Colombia Üniversitesi, New York, 1931 Amerikan kimyager Harold Clayton Urey ona kimya dalında Nobel ödülü kazandıran bir keşif yaptı. Urey döteryum yani ağır hidrojeni keşfetti. Bu ağır su nükleer reaktör tasarımının anahtarı oldu ama Urey’in keşfi atom bombası yapmaya yeterli değildi. Bunu 1930 yılı boyunca gelişen bir takım olaylar takip etti.

Cambridge Üniversitesi, Büyük Britanya, 1932 John Cockcroft ve Ernest T. S. Walton atomu ayırmayı başardı. Einstein teorisi ilk olarak kanıtlanmış oldu. 1 yıl sonra Macar fizikçi Leo Szilard nükleer reaksiyonun nasıl başlatılacağını keşfetti.

İtalya, 1934 fizikçi Enrico Fermi atom çekirdeğini parçaladı. Bu inanılmaz bir enerji ortaya çıkardı. Yüksek miktarda salıverildiğinde şok edici bir yıkıma sebep olabilir. Leo Szilard keşfettiği şeyin öneminin farkındaydı. Almanya’nın bu bilgiyi atom bombası yapımında kullanmasından korkuyordu ve geçerli bir sebebi vardı. 1939’da 2. Dünya Savaşı çıkmak üzereydi, Nazi Almanya’sı tüm Avrupa’yı ele geçirmekte kararlıydı. 1941 savaşta kritik bir yıl oldu, savaş Avrupa’da 2 yıldır devam ediyordu ve tüm dünyaya yayılmasından endişe ediliyordu.

Almanya Çekeslovakya’yı işgal etmiş ve uranyum cevherinin ithalatını yasaklamıştı. Leo Szilard tedirgin oldu, eski dostu Albert Einstein’a bir mektup yazarak insanlığı uyarmasında yardım etmesini istedi. Einstein izafiyet teorisinin buna sebep vermesine şok oldu. Başkan Roosevelt’e bir mektup yazarak nazi almanyasının atom bombası yapacağını açıkladı. Başkan bununla hemen ilgilendi. Almanya’nın potansiyel tehlikesi Roosevelt’in ölümcül karar almasına sebep oldu, Amerikan ekibine atom bombası yapmaları için onay verdi.

7 Aralık 1941 Japonların yüzlerce uçakla gerçekleştirdiği Pearl Harbor saldırısı sonrası hasar korkunçtu, 2 bin ölü, bin yaralı ve 20 savaş gemisi imha edilmişti ve Amerika savaşa katıldı.

1 yıl sonra Chicago Üniversitesi Laboratuarında Enrico Fermi ilk kontrollü nükleer reaksiyonu gerçekleştirdi. Amerika atom bombasını hızla gerçeğe dönüştürdü ama Roosevelt bunun son halini görecek kadar yaşamadı. Harry S. Truman yeni başkan olmuştu.

8 Mayıs 1945 Avrupa’da savaş sona erdi, nazi almanyası atom bombasını zamanında yapmayı başaramadı ama Japonlar hala kararlıydı.

Alamogordo, New Mexico, 16 Temmuz 1945 Trinity testi dünyaya ilk atom bombasının hazır olduğunu kanıtladı.

26 Temmuz 1945’te Potsdam konferansında Japonların koşulsuz şartsız teslim olmaları istendi lakin bu ret Japonlar tarafından edildi.

Güney Pasifik, North Field, 6 Ağustos 1945 gecenin geç saatlerinde Enola Gay neredeyse 4.500 kg ağırlığındaki küçük çocuk isimli atom bombasıyla Hiroşima’ya doğru yola çıktı. Yerel saatle 08:15 te bombayı bıraktı, bıraktıktan 43 saniye sonra bomba patladı. 16 kilo tonluk TNT’ye denk gelen patlamayla oluşan gama ışınları ve atomik radyasyon ısısı anında 80 bin insanı öldürdü ve 13 km lik şehri yerle bir etti. Atom bombasının yok edici gücüyle dünya savaşlarının riskleri ebediyen değişti. Günümüzde yaklaşık bir düzine devlet atom bombasına sahiptir.

1 yıl sonra 1946’da Güney Pasifik Crossroads testi gerçekleştirildi. Teste tüm dünya basını davet edildi, Amerika’nın gücü gösterilecekti. Bikini Atoll ve Marshall adalarında gerçekleştirilen testlerde denizin 27 metre aşağısında atom bombası patlatılmış ve kullanılan 95 gemilik filo radyoaktif deniz sularının altında yerle bir olmuştur.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: