Sağlık Yaşam

AZ UYKU İLE YETİNMENİN YOLLARI

Tarafından yazılmıştır admin

Az zamanda çok iş yapmaya çalışırken, uyumak değerli vaktimizi boşa harcamak gibi gelebilir. Peki, vücudumuzu daha az uykuya ihtiyaç duyacak şekilde eğitebilir miyiz? Bazı araştırmacılara göre bu mümkün, ama herkeste aynı etkiyi oluşturamayabilir.

Amerikan Uyku Tıbbi Akademisi (AASM) eski başkanı ve Pittsburgh Üniversitesi’nden psikiyatri profesörü Dr. Daniel Buysse, zamanlarının daha küçük bir bölümünü uykuda geçirmek isteyenlerin, normalde az uykuyla yetinenlerden daha fazla olduğunu söylüyor. Kişinin uyku ihtiyacının yaşına ve hareketliliğine göre değiştiğini söyleyen Buysse, sağlıklı bir yetişkinin her gece 7 ila 9 saat kadar uyuması gerektiğine dikkat çekiyor. Fakat pek çok kişinin bu gereksinimi göz ardı ettiğini ve örneğin Amerikalıların üçte birinin 7saatten az uyuduğunu belirtiyor.

Uyku Yaşamsal Bir Gereksinim

Uyku, beyin ve vücut için hayati önem taşımaktadır. Uykusunu alamayan kişinin beyni kendini onarmakta ve yeni sinir yolakları (pathway) oluşturmakta güçlük çekmektedir. Bu da bilgiyi akılda tutmayı, komplike düşünmeyi ve odaklanmayı zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda obezite, yüksek kan basıncı ve kalp hastalığı da yetersiz uyku ile ilişkilendirilmektedir.

Uyku saatlerinizi azalttığınızda, siz fark etmeseniz bile vücudunuz bunu anlamaktadır. Bir araştırmaya göre uykusunu 6 saate indiren insanların bilişsel yeteneklerinin ve reaksiyon gösterme becerilerinin, sanki iki gün hiç uyumamış gibi bozulduğu görülmüştür. Kendileri farkında olmasalar bile, vücutları bu uyku düzenine adapte olamamıştır.

Buysse, uyku yoksunluğunun bazı açılardan alkol zehirlenmesine benzediğini ve insanların uykusuzluk yüzünden kapasitelerinin düştüğünü belirtmektedir.

6 Saat Uyku Yeterli Mi?

İngiltere’de Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırmaları Merkezi eski yöneticisi ve uyku zamanı Jim Horne’a göre daha az uyumak için kendinizi eğitmeniz mümkün olabilmektedir. Uyku için gereken zamanın kişiden kişiye değiştiğini ve gece uykusunun 7-8 saat olması gerekliliğinin abartılı olduğunu ileri sürmektedir.

Horne, “İnsanların az uyumaları gerektiğini savunmuyorum, yeterince uyumadıklarında endişelenmemeleri gerektiğini savunuyorum. Bu gibi koşullarda, eğer gün içinde uykunuz gelmiyorsa, bu uykunuzu almış olduğunuz anlamına gelir. Kaç saat uyumuş olduğunuz önemli değildir” diyor.

Horne’un araştırmasına göre, insanlar kademeli olarak gece uykularını 6 saate indirebilir, gün içinde de kısa süreli kestirebilirler. Horne bir çalışmasında, geceleri normalde 7-8 saat uyuyan gönüllülerden bu süreyi azaltmalarını istedi. İlk hafta 1 saat geç yatan gönüllüler, sonraki 3 hafta boyunca 1.5 saat geç yattılar. Geç yatmalarına ve 6.5 saat uyumalarına rağmen sabahları aynı saatte uyanabilen gönüllüler gün içinde aktif olarak iş görebiliyorlardı. Yani, kaliteli ama az uyku yeterli olabiliyordu.

Daha İyi Uyumak İçin…

ABD Pensylvania’daki Perelman Tıp Fakültesi’nde Uyku ve Sirkadiyen Nörobiyoloji Merkezi’nden profösör Sigrid Veasey, yataktan kalktığımız saatleri daha iyi değerlendirmemiz gerektiğini söylüyor. Mesela öğleden sonraları egzersiz yapmak vücut sıcaklığını arttırır ve yatma zamanı geldiğinde ise sıcaklık düşer. Bu da uykuya daha kolay dalmanızı ve daha derin uyumanıza yardımcı olur. Uykuyu daha iyi ve kaliteli hale getirmek için akşamları çok ve geç saatte yemek yemekten kaçınmayı, kafanıza takılan konuları yatınca değil, yatmadan önce düşünmeyi, TV, bilgisayar ya da telefon ekranına bakmamayı deneyebilirsiniz. Yatak odanızın karanlık ve sessiz olmasının da önemli bir faktör olduğunu unutmayın.

 

YAZAR: MERCAN BURSALI-Herkese Bilim ve Teknoloji
KAYNAK: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3632369/
                 http://www.express.co.uk/life-style/life/68459/
                 http://time.com/4495418/how-to-sleep-less/

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: