Nedir Son Makaleler

BAKTERİYOFAJLAR HASTALIK TEDAVİSİNDE KULLANILABİLİR Mİ?

Tarafından yazılmıştır admin

Bakteriyolajlar bakterileri parçalayabilen virüslerdir. Bu mikroorganizmaların insanlara ve hayvanlara zararı yoktur. Liz adı verilen bu parçalanma olayının canlı hücre içinde olup olmadığı bilinmemektedir. Eğer olabilirse fajlar hastalık tedavisinde kullanılabilirler.

Bunu araştırmak için 80 ᴓ fajı Stophylococcus aureus (her türlü iltihaplı yaralarda bulunan bakteri türü), deney hayvanı olarak da beyaz fareler kullanılmıştır. Bu bakteri türü farelere damardan verildiğinde akciğer zarı ve böbrek iltihaplanmalarına sebep olmaktadır. Yüksek dozda verilirse hayvanların ölümüne sebep olur.

Kullanılan erkek farelerin hepsi aynı şartlar altında beslenmiştir. 10-2 kez sulandırılmış bakterinin 0.5 cm3’ü fareleri 2-3 gün içinde öldürdüğü tespit edilmiştir. Sonra fareleri 5 gruba ayrıldığında; birinci gruba hiçbir şey, ikinci gruba 10-2‘lik 0.5 cm3 bakteri, üçüncü gruba 10-2’lik 0.5 cm3 faj, dördüncü gruba önce bakteri, sonra her fare için değişik (4 fare var) zamanlar sonra faj beşinci gruba da faj ve bakteriyi karıştırıp hemen verilmiştir. Her 12 saatte bir fareler gözlemlenmişitir.

Faj veya bakteri enjeksiyonundan yarım saat sonra fare kanındaki lökosit miktarında artış olmuştur. Birinci grupta (kontrol grubu) hiçbir değişme görülmedi. 2. gruptakilerde yaralar görüldü; enjeksiyondan 48 saat sonra biri, 60 saat sonra diğeri, 96 saat sonra da hepsi öldü, üçüncü grupta ölen olmadı. Dördüncü gruptakilerin kuyruklarında önemsiz yaralar belirdi. Beşinci gruptakilerden 2‘si enjeksiyondan 36 saat, öteki 48 saat, sonuncusu 60 saat sonra öldü.

Bu deneyler sonucunda, önceden de bilindiği gibi, fajların canlı hayvana zararı olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca fajlarla hastalığın tedavisi mümkün oldu. Yalnız son grupta enteresan bir sonuç ortaya çıktı. Bugüne kadar bu sonucu açıklayan bir hipotez ileri sürülmemiştir.

SONUÇLAR:

  1. Bakteriyofajlar hastalık tedavisinde kullanılabilir.
  2. Faj ve bakteri karışımı ilk anda canlı için tehlikeli oluyor.

 

KAYNAK: Bilim ve Teknik

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: