Son Makaleler Yaşam

BEBEKLERDE EK GIDAYA NASIL BAŞLANIR

Tarafından yazılmıştır admin
Ek gıdaya ilk ne zaman başlamalıyım en çok sorulan soruların arasındadır. Ek gıdayı bebeğinizle 6. ayından sonra tanıştırmanız gerekiyor. 6. ayına kadar bebeğinizi sadece anne sütü ile beslemelisiniz. Anne sütünün yetmediğini düşünüyorsanız, bunu doktorunuzla birlikte değerlendirmelisiniz. Kesinlikle ek gıdaya erken başlamamalısınız.
Bebeğiniz 6 aylık olduğunda hala ana öğünü anne sütü olmalıdır. Eksikliğinde ya da yetersizliğinde doktorunuzun önerisi ile devam sütü kullanabilirsiniz. Bu dönemin bebeğinizin ek gıdalarla tanışma dönemi olduğunu unutmayın. Ek gıdalar 1 yaşına kadar ara öğün olarak kalmalı, anne sütü ise ana öğün olmalıdır.
6. ay dolunca ek gıdaları ilk başladığınızda 1-2 tatlı kaşığı kadar tadımlık olarak verebilirsiniz. Ek gıdalara yoğun olarak başlamanız bebeğinizin anne süt alımını olumsuz etkileyebilir. Yeni başladığınız bir ek gıdayı gündüz saatlerinde 3-4 gün az az deneyin, böylelikle alerjik veya sindirimiyle ilgili bir sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.
Ek gıdaların miktarı 6 ve 8 ay arasında ara öğünlerde toplam 2 küçük bebek kavanozu kadar olmalı. Bir bebek kavanozu yaklaşık 125 ml kadardır. Geri kalan öğünlerde ise anne sütü veya devam sütü verilmelidir.
Ek gıdalara başlama sırası sebze, meyve eğer alerjisi yoksa yoğurt ve tahıl bazlı muhallebi olabilir. Sebze ve meyveleri mevsimine uygun tercih edebilirsiniz. Örnek olarak patates, kabak, meyve olarak ise elma, armut ile başlayabilirsiniz.
Dr. Dicle Çelik 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: