Güncel Kim Kimdir Tarihçe

BİLYELİ DEODORANT

Tarafından yazılmıştır admin

Deodorant özellikle koltuk altındaki terin neden olduğu vücut kokusunu önleyen bir maddedir. Deodorantın eşit bir biçimde sürülmesi için özel bir bilyeli başlığı vardır.

Bilyeli deodorantı kim icat etti?

Bilyeli deodorant 1952 yılında Helen Barnett Diserens tarafından Amerika’da icat edilmiştir.

Bilyeli deodorantın öyküsü

İlk deodorantlar, parmakla sürülen kremlerdi. Kremler genellikle elbiselerde iz bırakıyordu ve kullandıktan sonra elleri yıkamak gerekiyordu. Helen Barnett Diserens, krem deodorant üreten bir şirkette araştırmacı olarak çalışıyordu. O dönemde keşfedilen tükenmez kalemden ilham aldı ve aynı prensibe dayalı cam bir deodorant şişesi tasarladı.

Bilyeli deodorant nasıl çalışır?

Şişenin içindeki sıvı “aktif maddeler” içeren bir losyondur. Başlığı döndürdüğünüzde şişenin içinden ince bir kat losyon vücudunuza sürülür. Bilyeli deodorantın içinde iki farklı tip aktif madde vardır. Ter önleyiciler ter bezlerini tıkayarak terin dışarı çıkmasını önler. Deodorantlar ise ter kokusunu nötrleştirir ve kötü koku üreten bakterileri öldürür.

Bilyeli deodorantların zamanla geçirdiği değişimler

İlk aerosol (sprey) ter önleyici 1965 yılında icat edildi. Ter önleyici spreyler, bilyeli deodorantlardan çok daha popüler oldu. Bir süre sonra, bilim insanları sprey kutuların içinde kullanılan itici gazların çevreye zarar verdiğini keşfetti. İnsanlar, sprey biçimdeki deodorantlarının kullanımını azalttı ve bilyeli deodorantlar sprey biçimindeki deodorantlardan daha çok kullanılmaya başlandı.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: