UP Watch

Merkez atomunda bir ya da daha çok ortaklanmamış elektron çifti olan moleküller ve ortaklanmış elektron çiftleri bulunmayan merkez atomlu moleküller, makalelerinde sadece bir tane merkez atomu bulunan moleküllerin geometrileri inceledik. Birden çok merkez atomu bulunan moleküllerin toplam geometrisini belirlemek çoğu kez zordur. Ancak, böyle bir yapıda merkez atomlarının herbiri etrafındaki geometriyi kolaylıkla belirleyebiliriz. Örneğin, metanol, CH3OH ü göz önüne alalım. Lewis yapısı şöyledir:

 

Metanolde bulunan iki merkez atom (uç olmayan) C ve O dur. Üç tane CH ve bir CO bağlayıcı çiftin C atomu etrafında dörtyüzlü düzenlendiğini söyleyebiliriz. HCH ve OCH bağ açılan yaklaşık 109° dir. Burada O atomu iki ortaklanmamış çift ve iki bağlayıcı çifte sahiptir ve sudaki yapıya benzer. Bu yüzden, molekülün HOC kısmı eğiktir ve HOC açısı yaklaşık 105° ye eşittir.

VSEPR MODELİNİ UYGULAMA KURALLARI

BİRDEN ÇOK MERKEZ ATOMU OLAN MOLEKÜLLERİNİN GEOMETRİSİhttps://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/03/Birden-Çok-Merkez-Atomu-Olan-Moleküllerinin-Geometrisi.jpg?fit=744%2C416https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/03/Birden-Çok-Merkez-Atomu-Olan-Moleküllerinin-Geometrisi.jpg?resize=150%2C150adminBilimSon Makalelerdörtyüzlü yapı,Lewis yapısı,metanol,metanolün Lewis yapısı,molekül geometrisi,molekül geometrisi nasıl belirlenirMerkez atomunda bir ya da daha çok ortaklanmamış elektron çifti olan moleküller ve ortaklanmış elektron çiftleri bulunmayan merkez atomlu moleküller, makalelerinde sadece bir tane merkez atomu bulunan moleküllerin geometrileri inceledik. Birden çok merkez atomu bulunan moleküllerin toplam geometrisini belirlemek çoğu kez zordur. Ancak, böyle bir yapıda merkez atomlarının herbiri etrafındaki...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası