Güncel Nedir Son Makaleler Teknoloji

Bitcoin Nedir? Kripto para birimleri?

Tarafından yazılmıştır admin

Kripto para birimi, bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir dijital veya sanal para birimidir. İşlemleri güvenli hale getirmek, doğrulamak ve belirli bir şifrelemenin yeni birimlerinin oluşturulmasını kontrol etmek için Kripto Para kullanır. Esasen, Kripto para birimi, belirli koşullar yerine getirilmediği sürece hiç kimsenin değiştiremediği bir veritabanında sınırlı girdidir.

90’lı yıllardaki teknoloji patlaması sırasında, Flooz, Beenz ve DigiCash gibi piyasada ortaya çıkan ancak kaçınılmaz olarak başarısız olan sistemlerle dijital bir para birimi yaratmaya yönelik çok sayıda girişim yapıldı. Dolandırıcılık, mali sorunlar ve şirketlerin çalışanları ile patronları arasındaki sürtüşme gibi başarısızlıklarının birçok farklı nedeni vardı.

Özellikle, bu sistemlerin hepsi Güvenilir Üçüncü Şahıs yaklaşımını kullandı; bu da arkasındaki şirketlerin işlemleri doğruladığını ve kolaylaştırdığını gösteriyor. Bu şirketlerin başarısızlıklarından dolayı, dijital bir nakit sisteminin yaratılması uzun süredir kaybedilen bir neden olarak görülüyordu.

Ardından, 2009’un başında, Satoshi Nakamoto’nun bir takma adı olan isimsiz bir programcı veya bir grup programcı Bitcoin‘i tanıttı. Satoshi onu ‘Kişiden kişiye elektronik para sistemi’ olarak nitelendirdi. Hiçbir sunucu ve merkezi kontrol yetkisi yoktur. Konsept dosya paylaşımı için peer-to-peer ağlara çok benzer.

Herhangi bir ödeme ağının çözmesi gereken en önemli sorunlardan biri de iki harcamadır. Aynı miktarı iki kez harcamanın hileli bir tekniğidir. Geleneksel çözüm, dengeler ve işlem kayıtlarını tutan güvenilir bir üçüncü taraf – merkezi bir sunucuydı. Bununla birlikte, bu yöntem her zaman paranızı kontrol altında tutmak ve eldeki tüm kişisel bilgilerinizi içeren bir yetkiye sahipti.

Bitcoin gibi merkezi olmayan bir ağda, her katılımcının bu işi yapması gerekir. Bu, Blockchain – herkesin görebileceği şebeke içinde gerçekleşen tüm işlemlerin kamuya açık bir defteri üzerinden yapılır. Bu nedenle, ağdaki herkes hesapların her birinin dengesini görebilir.

Her işlem, gönderenin ve alıcının ortak anahtarlarından (cüzdan adresleri) ve aktarılan paraların miktarından oluşan bir dosyadır. İşlemin gönderen tarafından özel anahtarıyla imzalanması gerekiyor. Bunların hepsi basit bir şifreleme yöntemidir. Sonuçta, işlem ağda yayınlanır, ancak önce onaylanması gerekir.

Bir şifreleme ağında, sadece madenciler bir şifreleme bulmacasını çözerek işlemleri doğrulayabilir. İşlemler yapar, onları meşru olarak işaretler ve onları ağ üzerinden yayarlar. Daha sonra ağın her düğümü onu veritabanına ekler. İşlem onaylandıktan sonra işlem geri döndürülemez hale gelir ve bir madenci bir ödül alır, ayrıca işlem ücretlerini alır.

Esasen, herhangi bir şifreleme ağı, tüm katılımcıların dengelerin ve işlemlerin meşruiyetine ilişkin mutlak konsensüsüne dayanır. Şebekenin düğümleri tek bir bakiye üzerinde anlaşamazlarsa, sistem temelde kopar. Bununla birlikte, önceden oluşan ve ağa programlanmış bu kuralların oluşmasını engelleyen çok sayıda kural vardır.

Kripto para birimleri, güçlü şifreleme ile fikir birliği sağlama süreci sağlandığı için bu ismi alır. Bu, yukarıda bahsedilen faktörlerin yanı sıra, üçüncü tarafları ve körü körüne, tamamen gereksiz bir kavram olarak güven verir.

Neler Yapabilirsiniz

Eskiden, Kripto Para kabul eden bir firma bulmaya çalışmak imkansız olmasa da son derece zordu. Ancak bugünler de durum tamamen farklı.

Bitcoin’i ödeme şekli olarak kabul eden, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı çok sayıda firma var. Bunlar, Overstock ve Newegg gibi büyük çevrimiçi perakendecilerden küçük yerel mağazalara, barlara ve restoranlara kadar uzanır . Bitcoin, oteller, hava yolları, mücevher, bilgisayar uygulamaları, bilgisayar parçaları gibi hemen her şey  için ödeme yapmakta kullanılır.

Litecoin, Ripple, Ethereum ve benzeri diğer dijital para birimleri de yavaş yavaş bitcoin gibi geçerli para birimleri olma yolunda hızla ilerliyorlar.

Elbette, Bitcoin dışındaki kripto para birimleri kullanıcıları BTC’ler için alışveriş yapabilir. Ayrıca Gift Card gibi hediye kartları satan ve Gift Off gibi yaklaşık 20 farklı kripto para birimi alan web siteleri var . Hediye kartları ile, aslında bir şifreleme ile bir şey satın alabilirsiniz.

Birçok kişi kripto para birimlerinin şu anda mevcut en sıcak yatırım fırsatları olduğuna inanıyor. Nitekim, Bitcoin yatırımlarıyla milyoner haline gelen birçok insan öyküsü var. Bitkon, bugüne dek tanıtılabilir en büyük dijital para birimi ve geçen yıl sadece BTC’nin değeri 800 dolardı. Kasım 2017’de bir Bitcoin fiyatı 7000 doları aştı.

Ethereum, belki de ikinci en değerli şifreleme yüzdesi, dijital para biriminin gösterdiği en hızlı yükselişi kaydetti. Mayıs 2016’dan bu yana değeri en az 2.700 arttı. Birleşimdeki tüm kripto para birimleri karşısında, 2013 yılının ortalarından bu yana piyasa değeri %10.000’in üzerine çıktı.

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin yüksek riskli yatırımlar olduğuna dikkati çekmektedir. Piyasa değerleri diğer varlıkların ki gibi dalgalanıyor. Dahası, kısmen düzenlenmemiştir, belirli yargı bölgelerinde yasadışı olarak işleme riski her zaman vardır ve herhangi bir şifreleme değişimi potansiyel olarak saldırıya uğrayabilir.

Kripto dövizlerine yatırım yapmaya karar verirseniz, Bitcoin hakim olanıdır. Bununla birlikte, 2017’de kripto pazarındaki payı önemli oranda yüzde 90’dan yüzde 40’a düştü. Halihazırda mevcut birçok seçenek var; bazı paralar mahremiyet odaklı, diğerleri Bitcoin’den daha az açık ve merkezi olmayan ve bazıları salt kopyalamaktan tamamen kurtulmuş durumda.

Bitcoin’i satın almak çok kolay olsa da – BTC ticaretinin gerçekleşmesi için çok sayıda borsa var – diğer kripto para birimleri elde etmek bu kadar kolay değil.

Bitcoin ticareti yapmak istiyorsanız tüm dijital para birimlerini bulabileceğiniz binance üzerinden hesap açarak işleme başlayabilirsiniz.

Şimdi Hesap Açmak için tıklayın.


Cloud Mining (Bulut Madenciliği)

Bitcoin veya diğer dijital para birimlerini üretmek maliyetli ve külfetli bir iştir. Kendi donanımınızı yönetme zorunluluğu olmaksızın Bitcoin ve Ethereum yatırım yapmak istiyorsanız , bir alternatif var. Bulut Madenciliği kullanabilirsiniz.
Çok basit bir şekilde söylemek gerekirse bulut madenciliği , uzak veri merkezlerinden çalıştırılan paylaşılan işlemci gücünü kullanma anlamına gelir.

Bununla birlikte, yatırımcıların satın almadan önce anlaması gereken bulut madenciliği ile ilgili bazı riskler var.

Artıları
İşte bulut madenciliğini düşünmek isteyebileceğiniz nedeni:
-Ek elektrik maliyeti yok
-Elinizde kalacak ekipman masrafları yok
-Havalandırma – Soğutma masrafınız yok

Eksileri
– Dolandırıcılık riski
– Düşük kârlar – operatörler maliyetlerini kısmen de olsa karşılamak zorundadır
– Kontrol ve esneklik eksikliği.
Bulut madenciliği yapmayı düşünüyorsanız hemen kayıt olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: