Güncel Sağlık Yaşam

BİTKİSEL AĞIRLIKLI BESLENMEYE GEÇİŞ İÇİN GEREKLİ PÜF NOKTALARI

Tarafından yazılmıştır admin

Uzmanlar sebze, meyve, baklagiller, tahıllar ve bitkisel özlü yiyeceklerin daha bol miktarlarda tüketildiği bir beslenme düzenine geçişi kolaylaştıracak birtakım önerilerde bulunuyorlar. The Full Helping adlı blog sitesinin yanı sıra, klinik beslenme uzmanı Gena Hamshaw’un önerilerine bir göz atalım.

Yavaş Bir Geçiş Yapın

Beslenme düzenini bir anda değiştirmek yerine, küçük değişimlerle başlamak çok daha fazla yararlı olabilir. Beslenme düzeninde bir değişikliğe gitmenin, kısa süreli bir arındırma ya da haftalık bir detoks süreci uygulamaktan farklı olduğunu unutmayın. Beslenme düzeninde değişikliğe gidildiğinde yepyeni bir yaşam biçimine geçilmesi söz konusudur. Çok kısa bir sürede çok çeşitli değişiklikler yapmaya çalışmak sonuçta başarısızlığa ve yılgınlığa neden olabileceğinden, Hamshaw insanlara yaşam biçimlerinde ne gibi değişiklikler yapabileceklerini araştırıp bulmaları için kendilerine zaman tanımalarını öneriyor.

Temel Besinleri Unutmayın

Hamshaw, insanların karmaşık (kompleks) karbonhidratlar, proteinler ve yağlar gibi temel makro besinleri yeterince almadıklarına ve bunun da yanlış bir durum olduğuna dikkat çekmiştir. Hamshaw, insanların güç toplamaları ve kendilerini tok hissedebilmeleri için protein, karmaşık karbonhidratlar ve yağları yeterince tükettiklerinden emin olmaları gerektiğinin altını çizerek, “Salatanıza kavrulmuş tatlı patates, kabak çekirdeği eklemeyi deneyebilirsiniz” diyor.

Market Alışverişinizi Daha Eğlenceli Bir Deneyime Dönüştürün

Hamshaw market alışverişine ayırdığınız bütçenin büyük bir bölümünün meyve, sebze, tam tahıllar ve baklagiller gibi temel yiyeceklere ayrılması gerektiğini, ancak geri kalanının kişinin canının çektiği birtakım yiyeceklere harcanabileceğini hatırlatıyor.

Hamshaw yiyecek alışverişinin eğlenceli bir deneyime dönüştürülmesi ve yeni yiyeceklerin denenmesi konusunda insanları yüreklendirmeye çalışmaktadır. Dahası, alışveriş sırasında insanların yalnızca sağlıklı besinlere takılıp kalma konusunda kendilerine baskı yapmamaları önerisinde de bulunmaktadır.

Yemekten Arta Kalanları Öğle Yemeğinde Tüketin

Hamshaw, “Akşam yemeğinden kalanlar ertesi gün kusursuz bir öğle yemeğine dönüşebilirler” diye belirtmektedir. Tek başına yaşayanların genelde dört beş kişilik yemekler hazırlama konusunda pek de istekli olmayacaklarına dikkat çeken Hamshaw, “Ancak, hemen hemen her şeyi derin dondurucuya atabilirsiniz. Hazırladığınız yemeğin miktarını daha bol tutun ve yarısını derin dondurucuya kaldırın, böylelikle canınız çektiği andan hazır yemeğiniz olur.”

 

Malzemeleri Önceden Hazırlayıp Bir Kenara Koyun

Haftanın bir gününü mutfağa ayırın ve diğer günlerde tüketeceğiniz yiyecekler için çeşitli malzemeleri aynı günde hazırlayın. Diyelim ki, biraz fazla miktarda mercimek ya da kuru fasulye haşlayın, ya da yapacağınız humusun nohutlarını önceden hazırlayın. Böylelikle, hafta ortasında canınız mutfağa girmek istemediğinde elinizin altında bulundurduğunuz bu malzemeleri bir araya getirerek çok farklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Soslarla Yemeklere Anında Farklı Tatlar Kazandırın

İnsanların kimi zaman, özellikle de yeni bir beslenme düzenine geçiş yaparlarken ve çeşitli yemek seçeneklerinden hiçbirinin hoşnutluk oluşturmadığı durumlarda pişirme çılgınlığına kapılmaları da işten değilidir. Bu gibi durumlarda en iyi çözüm yeni soslar denemek olabilir. Hamshaw, yiyeceklerde tekdüzelikten kurtulmanın en basit çözümlerinden birinin sarımsaklı tahinli sos ya da zencefilli sos gibi birtakım soslar hazırlamak olduğuna inanıyor ve bu soslarla bildiğimiz yemeklerin çok farklı tatlara bürünebileceklerine dikkat çekiyor.

Değişim Sürecini Tanıdığınız Ve Sevdiğiniz Yiyeceklerle Rahatlatın

Bitkisel yiyeceklerin ağırlıkta olduğu bir beslenme düzenine geçmek insanlarda hiç bilinmeyen, gizemli bir dünyaya yolculuk etmek gibi bir duygu oluşturabilir. Oysa, Hamshaw insanların spagetti ve domates sosu, humus, yulaf gibi vegan ya da vejetaryenlere özgü yiyeceklerin birçoğunu zaten sıklıkla tüketmekte olduklarını unutmamaları gerektiğine dikkat çekiyor. Geçiş sürecinde işe öncelikle bu tür yiyeceklerden başlayıp, yavaş yavaş yeni yiyecekler keşfetmenin yararlı olacağına inanan Hamshaw, böylelikle yeni beslenme düzenine çok daha rahat bir geçiş yapılabileceğinin altını çiziyor.

 

 KAYNAK:  http://www.livescience.com/57307-more-plant-based-vegetarian-diet-tips.html

 

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: