Güncel Yaşam

BİZ UYURKEN VÜCUDUMUZDA NELER OLUYOR ?

Tarafından yazılmıştır admin

Kandaki melatonin yoğunluğunun artmasıyla beraber vücudumuz uykuya hazırlanma sinyalini alır. Vücudumuzdaki tüm sistemler rahatlamaya başlar: kalp frekansı yavaşlar, kan basıncı ve vücut sıcaklığı düşer, soluk alışverişi yavaşlar ve daha düzenli bir hal alır akabinde ise kaslarımız gevşer.

Uyku Niçin Gereklidir?

Çok kapsamlı araştırmalara rağmen bu gizem tamamen çözülebilmiş değil. Bir teoriye göre uyku, sinir hücrelerinin “bakımı” için gereklidir. Ama aşırı uyartıları da frenliyor olabilir. Öğrenme sırasında sinirler arasındaki bağlantı noktaları (sinapslar) güçlenir. Bunlar düzenli olarak zayıflatılmadıkları taktire beyin teorik olarak en küçük bir uyartıda aşırı derecede harekete geçebilirdi. Yani “çevrimdışı” olmak, beyne daha az kullanılan sinir bağlantılarını zayıflatmaya izin verebilirdi. İşte iki araştırma grubu bu konuda yeni kanıtlar sundular:

Wisconsin Üniversitesi’nden Chiara Cirelli farelerin büyük beyin kesitlerini elektron mikroskopuyla görüntülendikten sonra yıllar süren çabalar sonucunda üç boyutlu modeller olarak bir araya getirerek değerlendirmiştir. Araştırmacı çalışması sırasında sinaptik malzemelerin büyüklüğüne odaklanmıştır. Bu değerler daha sonra uykularını alan ve birkaç saat daha önceden uyanan farelerin değerleriyle karşılaştırılmıştır. Bu şekilde uykularını alan farelerdeki sinapsların %18 daha küçük oldukları fark edilmiştir. John Hopkins Tıp Okulu’ndan Graham Diering ise yine farelerle gerçekleştirdiği deneyler sırasında, bu küçülmeden kısmen sorumlu olabilecek bir moleküler mekanizma keşfetmiştir.

Ancak bu mekanizma daha güçlü sinapslar üzerinde etkili olmaktadır. Anlaşıldığı üzere iki araştırma da uyku sırasında sinapsiların gerçektende yavaşladığını kanıtlamaktadır. Ama yine de bu sürecin sinirsel bilgi işleminde ne gibi somut yararları olduğu pek açıklanamamaktadır.

 

KAYNAK: Synaptic scaling in sleep, Science 03.02.2017

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: