Bilim Kim Kimdir Son Makaleler Tarihçe

BRAİLLE ALFABESİ

Tarafından yazılmıştır admin

Braille alfabesi, görme engelli insanlar için tasarlanmış kabartma baskı sistemidir. Sayfa üstünde parmakları hafifçe hareket ettirerek okunan bu yazı stili çeşitli kabartma noktalardan oluşmaktadır.

Braille alfabesini kim icat etti?

Louis Braille

Braille alfabesi, 1824 yılında Fransız Louis Braille tarafından icat edilmiştir.

Braille alfabesinin öyküsü

Louis Braille babasının aletlerinden biriyle gözünü incittiğinde üç yaşındaydı. Gözü enfeksiyon kaptı, bu enfeksiyon diğer gözüne de bulaşınca görme duyusunu kaybetti. On yaşına geldiğinde Paris’teki Ulusal Görme Engelli Çocuklar Enstitüsüne gitti. Braille burada sayfa üzerine basılmış kabartma harflerle okumayı öğrendi.

Braille daha sonra kağıt üzerinde kabartma noktalardan oluşan ve ordu tarafından geceleyin telgraf mesajları göndermede kullanılan sistemi keşfetti. Ordunun kullandığı bu sistemi geliştirdi ve günümüzde Braille alfabesi olarak bildiğimiz sistem ortaya çıktı.

Braille alfabesi nasıl okunur?

 

Görme engelliler, Braille alfabesinin icadından önce kitapları sadece kabartma harflerle okuyabiliyorlardı. Harfleri yoklayarak hangisi olduğuna karar vermek zorundaydılar. Bunu yapmak o kadar kolay değildi çünkü birçok harf dokunulduğunda aynı izlenimi veriyordu.

Braille sistemini anlamak ise daha kolaydı. Harfler, kelimeler ve numaralar kabartma nokta sayılarına göre temsil ediliyordu. Braille’deki her harf ve rakam, sayısı altıya kadar çıkabilen noktalardan oluşur. Her simge üç nokta yüksekliğe ve iki nokta genişliğe sahip olduğundan 63 farklı kombinasyon oluşturmak mümkündür. Bu da noktaların sözcükler ile birlikte noktalama işaretlerinin de temsil etmesine izin verir.

Braille alfabesi dünya çapında görme engelliler için basılan tüm kitaplarda kullanılıyor. Çoğu görme engelli Braille alfabesini dakikada yaklaşık 200 sözcük hızında okuyabiliyor.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: