Bilim Güncel Teknoloji Yaşam

DÜNYANIN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ

Tarafından yazılmıştır admin

BRİTANYA KÜTÜPHANESİ (THE BRITISH LIBRARY)

İngiliz Kütüphanesi, bünyesinde 115 milyon kitap, birçok ülkeden birçok dilde 2.000 sene önceye kadar dayanan koleksiyonu; çeşitli haritalar, çizimler, el yazmalarını bünyesinde barındıran dünyanın en büyük kütüphanesidir.

400 yıl önce kurulmuş olan bu kütüphane hala da kendini geliştirmeye devam etmektedir. Merkezde yer alan Kraliyet kütüphanesinde 3. George tarafından bir araya getirilen 65 bin koleksiyon bulunuyor. Deri ciltten oluşan bu nadir koleksiyon parçaları ziyaretçilerin kullanımına açık durumdadır.

Londra merkezinde yer alan kütüphane sadece 12 milyon öğeyi barındırabiliyor. Bu sebeple kütüphanenin Yorkshire şehrinde ek depo birimi bulunmaktadır. Bu ek depo kendine özgü bir iç atmosfere sahiptir. Düşük oksijenli ortam yangınları engellemek, kitap kurtlarından ve diğer haşaratlardan korunmak için oldukça idealdir. Bir değişle de ortam kontrol altında tutularak koleksiyonun korunması sağlanmaktadır. Bu kütüphane Dünyanın en ileri kitap depolama sistemlerinden biridir.

Her sene 3 milyondan fazla öğenin eklenmesiyle, kütüphaneye 11 km lik basamak sistemli ek raflara ihtiyaç duyulmaktadır. Her yıl yaklaşık yarım milyon araştırmacı buraya gelerek, 4 milyon başka kitabı sormaktadır.

Bu kadar zengin içeriğe sahip olan dünyanın en büyük kütüphanesinin de ziyaretçilerin bu yoğun taleplerine karşın koskoca bir kütüphaneci ordusu gerekmez mi? Ziyaretçilerin aradığı kaynaya rahatça ulaşabilmesi için kütüphanecilerin yapması gereken işi robotlar üstlenmiş ve devasa bir sistem oluşturulmuştur.

Araştırmacı, öncelikle hangi kitabı isteyeceğini saptar. Kütüphane bilgisayarının katoloğundan aradığı kitap için onay verir ve akabinde sistem devreye girer. Böylelikle 262 km’lik raf sisteminde robot yolculuğu da başlatılmış olur. Kitaplar kasalarda saklanıyor ve her biri bir barkoda sahiptir. Robotlar kitapları okuyamıyorlar tabii ki, ancak bu kasalardaki barkotları oldukça hızlı bir şekilde okuyabiliyorlar. Robot doğru rafın önünde durarak araştırmacının istediği kitabı bulup çıkartıyor ve bunu kontrol alanına götürüyor. Ertesi gün kitap Londra’ya getiriliyor. Kütüphanenin bodrum katında devasa büyüklükteki depoda yer alan diğer on binlerce kitabın yanına gönderiliyor. Okuyucunun istediği kitabı ona ulaştırmak artık Mekanik Kitap Teslim Sistem Mühendisinin görevi. Kitabın dağıtımı için kurulan sistemle, okuma odasına giden en kestirme yol hesaplanıyor ve artık geriye kitabın okuyucusuna kavuşması kalıyor.

 

KAYNAK: Discovery Science

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: