Kim Kimdir Son Makaleler Tarihçe

BULAŞIK MAKİNESİ

Tarafından yazılmıştır admin

Bulaşık makinesi, bulaşıkları yıkamak için kullanılır.

Bulaşık makinesini kim icat etti?

Amerikalı Josephine Cochrane ilk başarılı bulaşık makinesini 1886 yılında icat etti.

Bulaşık makinesinin öyküsü

Josephine Cochrane zengin bir kadındı fakat hizmetçileri ne kadar dikkat ederlerse etsinler yine de kıymetli tabak, bardak ve benzeri eşyaları yıpranıyor ve kırılıyordu. Bulaşıklarını kendisi yıkamaya başladı fakat bunu yapmanın daha iyi bir yolu olacağını düşünüp bulaşık makinesini icat etti.

Cochrane, telden yapılmış bulaşık sepetini, bir bakır kazanın dibine yerleştirilmiş çarka monte etti. Bir motor bu çarkı döndürürken, alt taraftan da sabunlu sıcak su püskürtüyor ve bulaşıkları yıkıyordu.

İcadı popüler olan Cochrane kendi işini kurdu; bulaşık makineleri üretip restoranlara ve otellere satmaya başladı.

Bulaşık makinesi nasıl çalışır?

Bulaşıkları temizlemenin ilk adımı, tabaklara yapışmış olan yemek artıklarını temizlemektedir. Bulaşık makinesi, çok yüksek sıcaklıktaki suyu büyük bir hızla püskürtür. Katı ve sıvı yağları çözüp uzaklaştırmak için de deterjan kullanılır. Bulaşık makineleri, yıkama ve temizleme işini bitirmek için parlatıcı kullanır.

Parlatıcı denilen bu kimyasal, bulaşıklar durulandıktan sonra üzerlerinde su lekeleri oluşmasını engeller. Bu işlem, bulaşıkların hızla kurumasını ve bardakların parlamasını sağlar.

Bulaşık makineleri daha az su kullanacak biçimde tasarlanıyor. Gelecekte kiri temizlemek için ses dalgalarını kullana sonik bulaşık makineleri olabilir. Bu yöntemle çalışan kontakt lens temizleyiciler halihazırda satışa çıkarıldı.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: