Kim Kimdir Son Makaleler Tarihçe

BUZDOLABI

Tarafından yazılmıştır admin

Buzdolabı, sıcaklığı düşürmek için kullanılan bir makinedir. Esasen yiyecekleri ve içecekleri serin ve taze tutmak için kullanılır.

Karl Linde

Buzdolabını kim icat etti?

Alman Karl von Linde 1871 yılında modern buzdolabını icat etti.

Buzdolabının öyküsü

 

1834 yılında Amerikalı Jacob Perkins suyu donduran bir makine yapan ilk kişi oldu. Karl von Linde ise 1871 yılında ilk modern buzdolabını üretti. Kapalı bir boru sisteminde tutulan gaz, buzdolabının içinde bulunan ısıyı dışarı taşımada kullanılıyordu.

1873 yılında İskoçya doğumlu bir Avustralyalı olan James Harrison eti satmak için Avrupa’ya göndermek istiyordu. Bu amaçla gemide büyük bir buzdolabı inşa etti fakat hiç kimse makineyi nasıl çalıştıracağını bilmediği için ilk sevkiyatta etler bozuldu.

Evlerde kullanılan buzdolapları 1940’lı yılların sonunda yaygınlaşmaya başladı.

Buzdolabı nasıl çalışır?

Buzdolapları kapalı sistem borulara sahiptir. Soğutucu olarak adlandırılan gaz kompresör ile sıkıştırılarak sıvı haline getirilir ve buzdolabının dışındaki uzun borudan akar. Bu madde ısısını kaybeder ve buzdolabının içindeki geniş bir boruya geçer. Sıvı tekrar gaza dönüşür, buzdolabının içindeki ısıyı alarak yiyecekleri soğutur. Boru, gazı tekrar kompresöre taşır ve aynı işlem tekrarlanır.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: