Tarihçe Yaşam

CAMDAN GÖZLER’İN KEŞFİ MÖ 4800

Tarafından yazılmıştır admin

Her ne kadar camdan gözler olarak bilinseler de yapay gözler artık plastikten yapılıyor ve çoğu zaman o kadar inandırıcılar ki normal gözden ayırt edilemiyorlar.

Bilinen en eski yapay göz, 2006’da şimdiki İran sınırında bulunan Yanık Şehir tarihi alanında yaklaşık 7000 yıl önce (Antik Yunan dönemine yakın bir zamanda) yaşamış bir kadının kalıntıları arasında bulundu.

Muhtemelen hayvan yağıyla karıştırılmış doğal katrandan yapılmıştı. Göz küresindeki en ince kan damarları kalınlığı bir milimetreden az altın tellerden yapılmıştı. Göz küresinin her iki yanında küreyi göz çukuruna sabitlemek için iki delik vardır.

Eski Mısır’a ait yapay gözlerin çoğu sırlanmış metal ya da kumaşa sarılmış boyalı kilden yapılır ve göz çukurunun dışına takılırdı. Bunlara Ectblepharon’lar denilirdi. Ondan sonraki 10 yüzyılda pek bir değişiklik meydana gelmedi. 16. yüzyılda yaşamış Fransız cerrah Ambrose Pare, yazılarında göz kapaklarının önüne takıldığında ekblephara, altına takıldığında ise hypoblephara denen altın ve gümüş yapay göz türlerinden bahsetmiştir.

  1. yüzyılın sonlarında yapay gözler sır ve camdan üretilmeye başlandı. İlk camdan gözü tam olarak kimin yaptığı bilinmese de İngiliz oyun yazarı William Shakespeare, King Lear’ı (Kral Lear) yazdığında camdan gözleri biliyordu.

Kendine cam gözler al ve adi bir politikacı gibi, görmediğini görür gibi yap.

-Kral Lear, Gloucestar’a,

  1. perde, 6. Sahne

İlk İngiliz yapay göz üreticisi, işini 1681’de Londra’nın Ludgate Hill semtinde kurup “doğal görünecek kadar sahici” diyerek sırlı yapay gözlerin reklamını yapmıştır. Sır çekici olsa da pahalıydı ve uzun süre dayanmıyordu. Cam gözler daha revaçtaydı. Başlangıçta camdan gözlerin temel üreticisi, cam üretimiyle nam salmış Venediklilerdir. Ne var ki, 19. yüzyılın ortalarına doğru camdan göz ustalarının çoğu Doğu Almanya’nın Thuringia adlı bölgesinden çıktı. Ürünlerin yüksek kalitesi tüm dünyada tanınmalarına sebep oldu. Okularist adıyla bilinen Alman zanaatkarlar, Birleşik Devletleri turlayarak müşterilerine özel yapay gözler ürettiler. Bir sonraki duraklarına doğru yola çıkmadan önce her şehirde birkaç gün kalarak hastalara yeni gözler verirlerdi. Meslek sırları sıkı sıkıya korunur, bir kuşaktan diğerine aktarılırdı. Gözler ayrıca posta siparişiyle de sahiplerine ulaştırılıyordu. Bir okularistte önceden yapılmış yüzlerce göz de bulunurdu. Daha ucuz olan bu gözlerden hastalara en uygun olanı seçilirdi.

II. Dünya Savaşı (1939-1945) yıllarından itibaren yapay göz yapımında tercih edilen malzeme plastik oldu. Kırılma, parçalanma ya da çizilme riski yoktu. Plastik bir göz, göz çukurunun düzensiz hatlarına göre daha kolay biçimlendirilebilir, ayrıca gece çıkarmaya gerek kalmadan da her zaman kullanılabilir.

 

KAYNAK: TÜBİTAK YAYINLARI

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: