UP Watch

Kevlar çelikten beş kat daha güçlü sentetik bir malzemedir.

Kevlar’ı kim icat etti?

Stephanie Kwolek

Kevlar, Stephanie Kwolek adlı Amerikalı kimyager tarafından 1965 yılında icat edildi.

Kevlar’ın öyküsü

Kevlar tesadüfi bir keşifti. Stephanie Kwolek, matemetik, fen ve tıp eğitimine ilgi duyuyordu ama moda tasarımını da seviyordu. Üniversitede kimya okudu ve büyük bir kimya şirketinde çalışmaya başladı. Yeni ve daha iyi sentetik malzemeler yapmanın yollarını arıyordu. Çok sayıda yeni malzeme üretti fakat bunların en ünlüsü Kevlar’dı. Aslında Kwolek başka bir malzeme yapamaya çalışıyordu ancak deneyinin düşündüğü gibi gitmediğini fark etti ve bu yanlışın sonucunda Kevlar’ı üretmiş oldu. Kevlar’dan yapılmış kurşungeçirmez yelekler bu keşiften on yıl sonra 1975 yılında satışa sunuldu.

Kevlar nasıl çalışır?

Kevlar, polimer olarak adlandırılan kimyasallar grubuna aittir. Kevlar, kumaşlarla birlikte dokunduğunda veya plastiklerle karıştırıldığında, onları çok sert ve sağlam hale getirir. Kevlar’a bir şey çarptığında veya vurduğunda bu madde darbe etkisini daha geniş bir alana yayabiliyor. Bu sayede darbenin veya gücün herhangi bir noktada çok sert hissedilmesinin önüne geçilmiş olunur. Kevlar, hafif ve sağlam olmasının yanı sıra kesilmesi ve kimyasallardan etkilenmesi çok zor bir malzemedir. Kevlar yangına karşı da dayanaklıdır.

Kevlar, Mars’a gönderilen Pathfinder adlı uzay aracındaki hava yastıklarının güvenliğini sağlayan iplerin kullanımında kullanılmıştır. Kevlar ayrıca, kayakları, bisiklet kasklarını, tenis raketlerini sağlamlaştırmak ve hafifletmek için de kullanılır.

 

ÇELİK YELEĞİ KİM BULDU, ÇELİK YELEK MALZEMESİhttps://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/10/ilk-çelik-yelek-kim-icat-etti-kevlar.jpg?fit=308%2C461https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/10/ilk-çelik-yelek-kim-icat-etti-kevlar.jpg?resize=150%2C150adminBilimKim KimdirSon MakalelerTarihçeçelik yeleği kim buldu,çelik yeleği kim icat etti,çelik yelek hammaddesi,çelik yelek hangi maddeden yapılır,çelik yelek malzemesi,çelik yelek nasıl kurşun geçirmez,çelik yelek nedir,kevlar formülü,kevlar nasıl kurşun geçirmez,kevlar nedir,kevları kim buldu,kevları kim icat etti,Stephanie Kwolek kimdirKevlar çelikten beş kat daha güçlü sentetik bir malzemedir. Kevlar’ı kim icat etti? Kevlar, Stephanie Kwolek adlı Amerikalı kimyager tarafından 1965 yılında icat edildi. Kevlar’ın öyküsü Kevlar tesadüfi bir keşifti. Stephanie Kwolek, matemetik, fen ve tıp eğitimine ilgi duyuyordu ama moda tasarımını da seviyordu. Üniversitede kimya okudu ve büyük bir kimya şirketinde çalışmaya...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası