UP Watch

Çengelli iğnenin, sivri ucunun kilitlendiği bir çengeli vardır. Bu çengel, giyinirken iğnenin kazara kişiye batmasını engeller.

Çengelli iğneyi kim icat etti?

Walter Hunt

Modern çengelli iğneyi 1849 yılında Amerikalı Walter Hunt icat etti.

Çengelli iğnenin öyküsü

Çengelli iğnenin belli başlı tipleri binlerce yıldır kullanılıyor, bunun için düz bronz iğneler bir ucundan bükülerek kancalı hale getirilir.

Walter Hunt, tamirci ve mucitti. Bir gün bir parça teli büktü ve çengelli iğne yapma fikrine ulaştı. Hunt’ın çengelli iğnesi öncekilerden farklıydı. Bir tel parçasını büküp yayı ve çengeli olan çengelli iğne yapmıştı. Hunt patent hakkını daha sonra 400 dolara sattı çünkü bunun çok iyi bir icat olduğunu düşünmüyordu.

Çengelli iğne nasıl çalışır?

Çengelli iğne sert çelikten yapılır. Çelik tel, ortasında bir halka olacak şekilde bükülür. İğne açıldığında, yay haline gelen ortadaki halkanın uçları birbirinden ayrılır. Çengelli iğnenin bir ucu sivridir, diğer ucuna ise yuvarlaklaştırılmış özel bir koruyucu takılmıştır. Çengelli iğne kapatıldığında, yay halini almış çelik telin sivri ucu, koruyucu yuvaya itilir.

 

ÇENGELLİ İĞNE NE ZAMAN BULUNDU, WALTER HUNThttps://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/09/ilk-çengelli-iğne-çengelli-iğneyi-kim-buldu.jpg?fit=707%2C375https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/09/ilk-çengelli-iğne-çengelli-iğneyi-kim-buldu.jpg?resize=150%2C150adminKim KimdirSon MakalelerTarihçeçengelli iğne nasıl çalışır,çengelli iğne ne zaman bulundu,çengelli iğne tarihi,Çengelli iğnenin öyküsü,Çengelli iğnenin tarihçesi,çengelli iğneyi kim buldu,çengelli iğneyi kim icat etti,ilk çengelli iğne,Walter Hunt kimdirÇengelli iğnenin, sivri ucunun kilitlendiği bir çengeli vardır. Bu çengel, giyinirken iğnenin kazara kişiye batmasını engeller. Çengelli iğneyi kim icat etti? Modern çengelli iğneyi 1849 yılında Amerikalı Walter Hunt icat etti. Çengelli iğnenin öyküsü Çengelli iğnenin belli başlı tipleri binlerce yıldır kullanılıyor, bunun için düz bronz iğneler bir ucundan bükülerek kancalı hale getirilir. Walter...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası