Bilim Güncel Sağlık

CERRAHİ SONRASI İNME RİSKİNDE MİGREN FAKTÖRÜ

Tarafından yazılmıştır admin

Yapılan bir çalışmada, migreni olan insanların migreni olmayan hastalara kıyasla ameliyattan sonra felç geçirme ihtimalinin daha yüksek olabileceği ileri sürülmüştür. Cerrahiden sonraki 30 gün içerisinde migreni olan kişilerde meydana gelen inmelerin oranı %75 daha yüksektir.

Auralı migreni olan veya yanıp sönen, parlayan ışıklar, zikzak çizgiler ve yıldızlar gibi görsel belirtileri olan hastalarda inme olasılığı iki katına çıkmaktadır.

Bu ciddi çalışmanın yazarı, Harvard Üniversitesi ve Bostan’daki Massachusetts General hastanesi doktoru Matthias Eikermann, “Çalışmamız, migren hastalarının, özellikle de auralı migren hastalarının cerrahi müdahale geçirdikten ve taburcu olduktan sonra 30 gün içerisinde perioperatif iskemik inme şikayeti ile hastaneye tekrar başvurmaları riskinin yüksek olduğunu göstermektedir.”

En sık görülen iskemik inme, beyni besleyen bir kan damarının tıkanıklığı sonucu oluşur. Daha önceki birçok çalışma, migren ile inme riskinin arttığını göstermektedir.

Migren, beş kişiden birinde rastlanan bulantı, ışığa ve sese karşı yoğun duyarlılık gibi belirtilerin olduğu karakterize kronik bir baş ağrısıdır.

Migren tarihinin cerrahiyi takiben inme oranını nasıl etkilediğini değerlendirmek için araştırmacılar, 2007 ile 2014 yılları arasında genel anestezi ve mekanik ventilasyon gerektiren operasyonlar geçiren 124.588 hasta hakkındaki verileri incelemiştir. Migren öyküsü olan insanlar toplam vakaların yaklaşık yüzde 8’inden oluşmaktadır. Migren tanısı alan 8.901 hastanın 1.278’inde ise auralı migren vardı. Genel olarak, çalışma popülasyonunun yüzde birinden azı yani 771 kişi ameliyattan sonraki 30 gün içinde inme geçirdi. Oluşan inmelerin çoğu vasküler, kalp veya beyin ameliyatlarından sonra meydana geldi. İnme geçiren tüm hastalardan yüzde 12 sinde yani 89 kişide auralı veya aurasız migren bulunmaktadır.

Araştırmacılar, her 1000 cerrahi hastada inme mutlak riskinin yaklaşık 2.4 olgu olduğunu belirtti. Migren öyküsü olan hastalar için, 1.000 cerrahi hastanın her birinde risk 4.3 olguya yükselmiştir. Ayrıca, araştırmacılar cerrahi hastaların taburcu olduktan sonraki 30 gün içerisinde hastaneye ne sıklıkla başvurduklarını inceledi. Toplamda 10.088 kişi tekrar hastaneye yatırıldı. Auralı migreni olan hastaların tekrar hastaneye başvurma riski herhangi bir migreni bulunmayan hastalara göre %59, aurasız migren hastalarının ise %27 daha yüksektir.

Araştırmacılar, genetiğin bir rol oynayabileceğini ve migrenli kişilerin beyinlerinin özelliklerinin inme için daha yatkın olabileceğini belirtiyorlar.

Eilermann, ” Migren hastalarının aşırı duyarlı bir beyni var bu da ameliyat sırasında ve sonrasında inmeye karşı savunmasızlığı artırıyor. Migrenli hastaların beyninin elektriksel aktivitesini incelerken, auralı migrasyon ve inme sırasında oksijen arzının azalması nedeniyle beyindeki kan damarlarının uzamış daralmasına neden olan bir yayılma depolarizasyonu gözlemliyoruz. ” şeklinde belirtmektedir.

Çalışma, kontrollü bir deney değildi ve migrenlerin artan inme riskine neden olduğunu kanıtlayamıyordu. Çalışmanın bir diğer kısıtlılığı, migrenli kişileri tanımlamanın hastanın fatura kodlarına dayanıyor olması ve bazı hastalarda inme riskinde artışa ilişkin başka açıklamalar da sunabilir olmasıdır.

Bu önemli çalışma bize özellikle de auralı migren baş ağrısının iyi huylu olmadığını ve inme ile ilişkili olabileceğini hatırlatıyor.

Kaynakça: http://www.bmj.com/

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: