UP Watch

Cırt cırt, bir halka kanca sistemidir. Elbiseler, spor ayakkabılar ve cüzdanlar dahil birçok kullanım alanı vardır.

Cırt cırtı kim icat etti?

Georges de Mestral

Cırt cırt, İsviçreli Georges de Mestral tarafından 1951 yılında icat edildi.

Cırt cırtın öyküsü

1948 yılında yaz aylarında bir gün Georges de Mestral, köpeğiyle kırlarda yürüyüş yapıyordu. Eve döndüklerinde Mestral ve köpeği, yürürken sürtündükleri (dulavratotu) bitkisinden üzerlerine buluşan dikenli tohum kapsülleriyle kaplanmıştı. Mestral, üzerlerine yapışan şeyleri mikroskop altında inceledi ve tohumların üzerindeki küçük kancaların pantolon kumaşının havlarına tutunduğunu gördü.

Mestral aynı yöntemle çalışan bir halka-kanca sistemi icat etmeye karar verdi.

Cırt cırt nasıl çalışır?

Cırt cırtın bir tarafı naylonla dikilmiş banttır, özel bir kızılötesi ışığın altına konulduğunda naylonda sert kancalar olduğu görülebilir. Bandın diğer tarafına yumuşak tüylü bir malzeme dikilidir. İki taraf birbirine bastırıldığında kancalar tüylü ilmeklere tutunur.

Uzay kıyafetlerinde ve uzay aletlerinde de cırt cırtla sabitleme sistemi kullanılıyor. Astronotların giydiği büyük eldivenler, fermuar ve toka gibi şeyleri kullanmayı imkânsız kılıyor. İşte bu nedenle cırt cırt muhteşem bir çözüm sunuyor.

CIRT CIRT, VELCRO NEDİR, GEORGES DE MESTRALhttps://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/09/cırt-cırtı-kim-buldu-cırt-cırt-ne-zaman-bulundu.jpg?fit=635%2C422https://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/09/cırt-cırtı-kim-buldu-cırt-cırt-ne-zaman-bulundu.jpg?resize=150%2C150adminKim KimdirSon MakalelerTarihçeCırt cırt nasıl çalışır,cırt cırt ne zaman bulundu,cırt cırtı kim buldu,Cırt cırtı kim icat etti,Cırt cırtın öyküsü,Cırt cırtın tarihçesi,Georges de Mestral kimdir,velcro nedirCırt cırt, bir halka kanca sistemidir. Elbiseler, spor ayakkabılar ve cüzdanlar dahil birçok kullanım alanı vardır. Cırt cırtı kim icat etti? Cırt cırt, İsviçreli Georges de Mestral tarafından 1951 yılında icat edildi. Cırt cırtın öyküsü 1948 yılında yaz aylarında bir gün Georges de Mestral, köpeğiyle kırlarda yürüyüş yapıyordu. Eve döndüklerinde Mestral ve köpeği,...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası