Güncel Sağlık

ÇOCUĞUNUZUN BOYU UZAMIYORSA DİKKAT!

Tarafından yazılmıştır admin

Çocuğunuz yaşıtlarına göre kısa kaldıysa, son bir yıldır elbise ölçülerinde değişiklik olmadıysa büyüme ile ilgili sorun yaşıyor olabilir.

Çocuklarda büyüme sorunlarında en önemli göstergenin boyun uzamaması olduğu belirtiliyor. Yaşıtlarına göre kısa olan ve boy uzaması azalan çocukların, çocuk endokrin klinikleri tarafından takip edilmesi gerektiğini söyleniyor.

Tiroid hormonu anne karnından başlayarak büyüme döneminde ve tüm yaşam süresince büyük önem taşır.

Tiroid hormonu, büyümede ve beyin gelişiminde etkilidir. Özellikle yaşamın ilk üç yılında beyin gelişimi üzerine olan etkisi nedeniyle eksikliği halinde kalıcı zekâ geriliği yapar. Bu eksiklik bezin gelişim kusuruna ya da hormon üretimi için gerekli enzimlerin çalışmamasına bağlı olabilir.

Tanının doğar doğmaz konması muhtemel bir zekâ geriliğini önler. Çünkü gecikmeyle oluşan hasar tedavi ile geri döndürülemez.

DOĞUMSAL HİPOTİROİDİNİN ÜLKEMİZDE SIKÇA GÖRÜLMESİNİN 2 TEMEL SEBEBİ:

Akraba Evlilikleri ve İyot Eksikliği:

Tüm yeni doğan bebeklere sağlık bakanlığı tarafından uygulanan tarama testi ile klinik bulgular oluşmadan erken dönemde hastalığın tespiti mümkün olmaktadır.

Yeni doğanlarda 1/2500 oranında doğumsal hipotiroidi görülür. Dünya geneline göre ülkemizde bu oran daha fazladır. Bu da akraba evliklerinin daha fazla olmasına ve ülkemizde iyot eksikliği gözlenmesine bağlıdır.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Hipotiroidi ile doğan bir bebek hiçbir belirti vermeyebilir ya da belirtiler çok hafiftir. Kabızlık, emme güçlüğü, uzamış sarılık, kaba sesle ağlama, kaba yüz görünümü, bıngıldağın büyük olması, göbek fıtığı, dilin büyük olması gibi belirtiler gözlenebilir. Tanı konan bir bebeğin tedavisi üretemediği eksik olan tiroid hormonunun dışardan ağız yoluyla verilmesi ile yapılır.

Tedavi ucuz ve kolaydır. Önemli olan tanının gecikmeden konması, düzenli takip ve tedavisidir. İlaç dozu, izleyen hekim tarafından bebeğin durumuna göre belirlenir. Eksikliğin kalıcı olması halinde tedavi ömür boyu devam eder.

TİROİD HORMONU DERS BAŞARISINI ETKİLİYOR

Çocukluk ve ergenlik dönemindeki tiroid yetersizliği dişlerin gecikmesi, gelişimdeki gerilik, büyümede yavaşlama, cilt kuruluğu, hızlı kilo alma, saçlarda dökülme, kabızlık, çabuk yorulma, halsizlik, uykuya eğilim, üşüme, konsantrasyon güçlüğü ve ders başarısının düşmesi gibi belirtiler yapabilir.

Çocukluk ve ergenlik döneminde tiroid bezinin çalışmasını en sık bozan hastalık otoimmun tiroidit (Hashimoto) hastalığıdır.

Ergenlik dönemindeki kız çocuklarında daha sık görülür ve bu çocukların ailelerinde de benzer hastalık görülme oranı fazladır.

Bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeni ile üretilen antikorların etkisi ile tiroid bezinin harabiyeti sonucu oluşur. Sonuç olarak çocuk kolay kilo alıyor ve boy gelişimi kısa kalıyorsa tiroid hormonunun tetkiki mutlak gereklidir.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: