Sağlık Yaşam

ÇOCUKLARDA TİK OLUŞUMU

Tarafından yazılmıştır admin

Tik; tedirginliğin, bunaltı ve kaygı durumunun sebep olduğu, belli bir kasın kasılmasıyla istem dışı oluşan aralıklı kasılmalardır. Ortaya çıkmasını, genellikle aşırı bir heyecan, korku ve ürkme yaratan durumlar tetikler.

Çocuğun duygusal durumuyla sıkı ilişki gösteren tik; sıkı denetim gören, kuralcı ebeveynlere sahip çocuklarda, çocuğun olaylara tepkisi olarak gelişebilir. Erken yaşlarda görülen tikler, daha çok altı yaşından sonra başlar. Tik geliştirmeye eğilimli olan çocukların genellikle tedirgin, kaygılı ve gergin çocuklar olduğu söylenebilir. Kız çocuklarına oranla erkek çocuklarında daha sık rastlanır.

En sık görülen tik biçimi göz kırpmadır. Bunun nedeni ise, her türlü tehlikeden korunurken vücudun verdiği ilk tepkinin göz kırpma olmasıdır. Örneğin verdiği cevabın hatalı olmasından dolayı öğretmeninden tokat yiyen bir çocuk, hatalı verdiği cevabın sonucunu tokatla alacağı bilincine kapılır. Tekrar eden bir durum sonrasında çocuk gözlerini kırpmaya başlar, her heyecan durumunda yinelemeyi alışkınlık haline getirir. Göz kırpma artık onun gelecek tehlikelerden kendini sakınma biçimidir. Yaşanmış olan korkutucu bir olayı görmemek için yapılan baş oynatma da, bilinçsiz bir sakınma tepkisi olarak yorumlanabilir.

Tikler dikkat çektikçe artış gösterecektir. Çocuğa sıklıkla gözünü kırpmamasını hatırlatmak ters sonuçlar verir ve azalma yerine artışlar gözlemlenir. Çocuğun yorgun olduğu, heyecanlı bir film izlediği zamanlarda da tikte artış olacaktır. Çocuk tiklerini bilinçli olarak kısa bir süre için durdurabilir. Ancak buna zorlandığında gerginlik ve ruhsal sıkıntı duyar. Bunun yerine, çocuğu tedirgin eden durumların saptanması ve düzeltici değişiklikler yapılması daha uygundur.

Tikler çoğunlukla ruhsal nedenlere bağlıdır. Fakat bütün bedene yayılan geniş hareketler biçimindeki tiklerin bazen bedensel bir nedeni de olabilir. Bademcik iltihaplanmasından sonra çocukta romatizma belirtileriyle ortaya çıkan, dengesizlik, el kol kullanmada uyumsuzluk ve beceriksizlik, Korea adı verilen bir bozukluğun belirtileri olabilir. Bunlar genellikle, küçük kasılmalardan çok, geniş dalgalanmalar biçimindedir ve tiklerden ayırt edilebilirler.

Bazı tikler ani belirip, kısa zaman sonra geçerler. Tiklerin çoğu geçicidir ve ergenlik çağından önce söner. Fakat yetişkin olana dek sürenler de vardır. Tik görülür görülmez bir çocuk ruh sağlığı uzmanına başvurulmalıdır.

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: