Sağlık Yaşam

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Tarafından yazılmıştır admin

Çocuğun bağırsaklarını ve idrar kesesini kontrol edebilmesi istemli motor becerileri gerektirir. Bu sebeple tuvalet eğitimi, kaba motor ve sosyal gelişimin bir parçasıdır. Bu sebeple çocuğun sosyal gelişimin belirli emirleri anlayıp, uygulayabilecek aşamada olması gerekmektedir.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı?

Öncelikle çocuğun ve ebeveynlerin bu sürece hazır olması çok önemlidir. Çocuklarla ilgili her konuda olduğu gibi tuvalet eğitimi de zaman, enerji ve sabır gerektirmektedir. Çocuğu tuvalete alıştırmak için 3 ay boyunca her gün büyük bir sabırla uğraşmaya hazır hissedildiğinde tuvalet eğitimine başlanması doğru olacaktır.

Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu anlamanın en belirgin yolu, bezine çişini veya kakasını yaptığında bundan rahatsız olup anne-babasına haber vermesidir. Kendisinin oturağı kullanmak istediğini belirtmesi de önemli bir belirtidir. Genellikle, bu süreç 18-24 ay arasında olur. Bu demek değil ki, bu yaşlar dışında tuvalet eğitimine başlanılması anormaldir. Bazı çocukların tuvalete gitmeye erken başlamaması normaldir.

Tuvalete nasıl alıştırılır?

Tuvalet eğitimi vermeye başlamadan önce ilk aşama, kullanacağı zaman yabancılık çekmemesi için odasına bir oturak koyulmasıdır. Bu, oturağa dokunup, incelemesini ve onu benimsemesini sağlayacaktır. Oturağın ona özel olduğu belirtilmelidir. Normal bir sandalyeye oturur gibi giyinik halde oturabilir. İstediği süre kadar oturup, istediği zaman kalması çocuğun oturmaya alışmasını ve kendini rahat hissetmesini sağlayacaktır. Asla oturması için zorlanmamalıdır. Oturmaya alışması için ona zaman tanınmalıdır. Oturağa alıştıktan sonra altı açık şekilde oturtmaya başlanabilir.

Bir sonraki adım, çocuğa oturağı neden ve nasıl kullanıldığını öğretmektir.

Çocuğun, lazımlığa kakasından bir parça koyarak, kakanın oturaktan tuvalete atılışını görmesi sağlanmalıdır. Ardından sifonu kendisi çekerek, kakanın suyla gidişini görmesi yararlı olacaktır. Güle güle kaka!

Bu süreç içerisinde çocuğa rahat külot ve kıyafetler giydirmek önemlidir.

Çiş veya kakası gelen çocuk hareketsizce durur ve oyun oynamayı keser. Bunun yanında her çocuğun kendine özel başka tepkileri de olabilir tabi ki. Eğitimin başlangıç zamanlarında çocuğun vereceği tuvalet işaretlerini dikkatle takip etmenin yanında, onu 1,5 ile 2 saat arasında bir oturağa oturtmak da gereklidir. O otururken onunla konuşup, sevdiği şeylerden bahsetmek ya da ona masal anlatmak çocuğu rahatlatacaktır. Çişini veya kakasını oturağa yaptığında tebrik edip, övmeli ama büyük tepkiler vermekten de kaçınılmalıdır. Çocuğa küçük ödüller de verilebilir. Olumsuz sonuçlanan denemelerde, ufak kazalar yaşandığında da büyük tepkiler verilmemeli ve çocuğa karşı asla sinirli ve kötü davranılmamalıdır.

Oturağa oturmaya ve sifon çekmeye alışan çocuk artık tuvalete götürülmeye de başlanabilir.

Tuvalet eğitimi ne kadar sürer?

Tuvalet eğitimi 3 ay kadar sürebilir. Bu süreçte destekleyici ve sabırlı olunması çok önemlidir. Eğer çocuk 3 ayda tuvaleti kullanmayı öğrenemezse bunun en önemli nedeni, henüz hazır olmamasıdır. Bu durumda ısrarcı olunması hiçbir sonuç vermeyecektir.

KAYNAK: Prof. Dr. Gülbin Gökçay -Yaşamın ilk 2 yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: