Nedir Son Makaleler Yaşam

ÇÖLLEŞME İLE MÜCADELEDE, MİNİMUM TOPRAK İŞLEME NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Minimum toprak işleme, tarımsal işlemleri uygun zamanda, bitkinin gelişmesini sağlayıcı biçimde uygulamak ve bu işlemleri toprağa ve bitki gelişimine zarar vermeyecek şekil ve sayıda sınırlamak olarak tanımlanır.

Bilindiği gibi günümüzde akaryakıt fiyatları giderek yükselmektedir. Dolayısı ile minimum toprak işleme ile bir yandan topraklara fazla müdahale edilmemekte bir yandan da gereksiz sürüm işlemlerinden kaçınarak daha az mazot tüketilmesi sağlanmaktadır.

Minimum toprak işleme ile toprak yapısı ıslah edilmekte, toprak sıkışması önlenmekte, erozyon azalmakta, üretim girdileri azalmaktadır. Minimum toprak işleme, tüm bitkilerin yetiştirilmesinde uygulanan, enerji tasarrufu sağlayan, erozyonu engelleyen bir tarımsal işlem olarak görülmelidir.

ÖZELLİKLERİ

Geleneksel Toprak İşleme:

Sürüm ve ekim sırasında toprağı derin işleyen bir toprak işleme aleti kullanılır. Tohum yatağı hazırlamada tek bir sürüm yapılır. Sıraya ekilen çapa bitkileri ve tahılgiller için, yabancı otları kontrol etmek ve/veya toprak yüzeyinde oluşan kabuğu kırmak için ikiden fazla toprak işleme yapılmaz. İhtiyaç duyulursa, çimlenme öncesi ve sonrası, yabana otla mücadele için kimyasal ilaçlama yapılabilir.

Pulluk ile Ekim:

Kulaklı pulluk ile tohum yatağı hazırlanır, ekim pulluğun açmış olduğu karıklara, sürüm sırasında yapılır. Birden fazla toprak işleme yapılmaz.

Tekerlek İzine Ekim:

Ekimden önce, kulaklı pulluk ile sürüm yapılır. Ekim, normal traktöre iki adet tekerlek ilavesiyle, sürümden ayrı bir işlem gibi yapılır. Birden fazla toprak işlemesi yapılmaz.

 

Sürdürülebilir Arazi Yönetimi için Çiftçinin El Kitabı / Prof. Dr. Orhan Doğan

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: