Güncel Nedir

DEHİDRASYON (SIVI KAYBI)

Tarafından yazılmıştır admin

Topu topu iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşan su, her türlü yaşam için hayati önem taşıyor. Dünya yüzeyinin üçte ikisinin sularla kaplı olduğu gibi insan vücudunun da üçte ikisi sudan oluşmaktadır. Vücudun gün­lük su ihtiyacı kalori başına 1 mililitre olarak hesap ediliyor. Diğer bir deyişle, 2500 kalori ihtiyacı olan bir kişinin günlük su ihtiyacı 2500 ml. Bu suyun %50’si içe­ceklerden alınırken %35’i yediklerimizden alınıyor. Sıvı ihtiyacının %15’ini ise, metabolizma yan ürünü olarak vücudun kendisi oluşturuyor. Vücudun günlük su ihtiyacından fazlasını kaybetmesi durumunda dehidrasyon oluşur.

İnsanın hızlı olarak 2 litre su kaybetmesi halinde halsizlik, 3 litre su kaybında genel durum bozukluğu ve 4 litre su kaybında ise haya­ti tehlike oluşuyor. Vücuttaki su büyük oranda idrarla (günde 1-1,5 litre) kaybediliyor. Buna ek olarak solu­num yoluyla günde 250-350 ml (yaklaşık 2 su bardağı) dışkı yoluyla da 180-200 ml (yaklaşık 1 su bardağı) su kaybı oluyor. Havaların çok sıcak olduğu yaz aylarında su kaybının en önemli sebebi terleme. Kişi, terleme yo­luyla saatte 1.8 kiloya kadar su kaybedebiliyor. Koşu, bi­siklete binme gibi sporları yapan kişilerde terlemeyle kaybedilen su miktarı saatte ortalama 1,5 litre. Sıcak ve nemli koşullarda yoğun egzersiz yapan sporcularda saat­te 2-3 litre terleme olabiliyor.

Ter vücuttan çıkarken, potasyum, sodyum gibi vücu­da faydalı mineralleri de beraberinde götürüyor. Sıvı kaybı telafi edilemezse, bedenin iç ısısı güvenli bir sevi­yede tutulamıyor ve kalp-damar sistemi zorlanarak ye­tersiz hale geliyor. Hafif derecede su kaybı, ağızda kuru­luk, asabiyet hali, yorgunluk, performans düşüklüğü ve kas kramplarına yol açıyor. Su kaybının çok arttığı du­rumlarda baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi ve na­bızda hızlanma görülüyor.

Yaz aylarında meydana gelebilecek dehidratasyonun önlenmesi için mümkün olduğunca sıcaktan kaçınmak gerekiyor. Açık renkli ve terletmeyen (naylon olmayan) elbiselerin giyilmesi, 11:00 – 15:00 arasında mecbur olma­dıkça güneşe çıkılmaması öneriliyor. Susama hissi olma­sa da düzenli olarak sıvı alımı oldukça önemli. Günlük sı­vı aliminin en az 2 litre civarında tutulması gerekmektedir. Aşırı sıcağa maruz kalma, çok terleme veya egzersiz durumlarında bu miktarı arttırmak dehitratasyonu önlemek için oldukça önemlidir.

 

Kaynak:
Bilim ve Teknik/ Ferda Şenel

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: