Yaşam

DENİZ İNEKLERİ (DUGONGLAR)

Tarafından yazılmıştır admin

Deniz ineği; sadece suda yaşayabilen, günümüzde 4 türü kalmış otobur bir memeli takımıdır. Deniz inekleri iki familyaya ayrılır:

1.Manatigiller

2.Dugongiller

Ben size Dugongiller familyasının günümüzdeki tek temsilcisi (diğer türlerin nesli tükenmiş)olan Dugonglar dan (Dugong dugon) kısaca bahsedeceğim;

Endonezya  sularında yaşarlar. Denizcilik tarihinde gizemli deniz kızları olarak anılmaktadırlar. Yakından görünüşleri  pek de şık değildir. İri yapılı, torpido şeklinde bir vücuda sahiptirler. Bu sebeple karada hareket etmeye uygun yapıda değillerdir ve yavaş yüzerler. Kaslı bir üst dudağın arkasında dizi halindeki dişleri atalarından kalmadır. Günümüzde yaşayan en yakın akrabaları karada yaşayan fillerdir. Balinalar ve yüzgeçayaklılardan sonra 3. Büyük deniz memelisi grubunda yer alır.

Boyları 3 metreye kadar uzayabilmekte, ağırlıklarıysa yarım tonu bulabilmektedir. Dugonglar; sadece suyun dibindeki deniz bitkileriyle, deniz otlarıyla, deniz çayırlarıyla beslenirler. Günde yaklaşık olarak 8 saatini otlayarak geçirmektedir. Günde 50 kg kadar deniz otu yiyebilirler. Filler gibi onların hasatları da daha fazla bitki yetişmesini sağlarlar. Bitkileri kökleyerek yedikleri zaman bu hareketleriyle deniz zeminini hareketlendiriyorlar.  Bu durum diğer küçük balıkları bu bölgeye doğru çekiyor. Dugong un ardında bıraktığı artıkları buraya gelen bu küçük balıklar yiyerek beslenmiş oluyorlar.

Dugonglar da diğer akuatik memeliler gibi arada yüzeye çıkıp hava almalıdırlar. Uyurlarken bile içgüdüsel olarak nefes almak için yüzeye çıkarlar. Ayrıca tehlikeli durumlar içinde devamlı tetiktedirler. Anne yavru ilişkisi dışında pek sosyal canlılar değillerdir.

Dugonglar yaklaşık olarak 60 yıl yaşarlar. Malesef nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

KAYNAK: Discovery Sicence

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: