Nedir Son Makaleler Yaşam

DENİZ KOZALAĞI NEDİR, NASIL BİR HAYVANDIR?

Tarafından yazılmıştır admin

Denizkozalakları Büyük Okyanus’da yaşayan karından bacaklı, et obur hayvanlardır. Kabukları göz alıcı renk ve desenlere sahiptir. Fakat bu güzelliğin arkasında, zehirli zıpkınlar fırlatarak balıkları, yumuşakçaları ve hatta insanları öldürebilirler. Ayrıca bu denizkozalaklarının zehirinden ağrı kesici ilaçlar yapılabilmektedir.

Denizde yaşayan bazı karından bacaklı yumuşakçaların, büyüleyici renk ve desenlerle bezenmiş kabuklara sahiptir. Bunlar arasında denizkozalakları (Conidae) özellikle göz alıcıdır. Denizkozalaklarının ve katırboncuklarının (Cypraea), deniz kabuğu biriktirenler için özel bir yeri vardır. Bunun nedeni, bu kabukların biçim ve desenlerinin çok çeşitli oluşudur. Diğer bir özellikleri çılgın birer etobur oluşlarıdır. Yeni Kaledonya denizlerinde yaşayan denizkozalakları üzerinde uzmanlaşmış olan Georges Richard, “Conus cinsinde 700 kadar tür vardır. Bunlar arasında en tehlikelileri Conus textile ve Conus geographus‘dur” olduğunu söylemiştir. Çünkü bu ikisi hem son derece donanımlı hem de zehirlidir.

Conus geographicus

Solomon Adaları, Papua, Yeni Gine ve Madagaskar’da yaşayan Conus textile, bronz yeşili bir fon üzerinde koyu kahverengi lekeler, çizgiler, kafesler ve ağlar içerir. Bu desenler hemen hemen daima üçgen biçiminde olup bantlar yaparak tekrarlar ya da sarmal bezekler yapar. Üçgenlerin bazıları kamalar tarzında tekrarlanırken, Mauria adasında yaşayan C. textile verriuculum‘da olduğu gibi pürüz tarzında da olabilir. Conus geographicus‘un kabuğu kırmızımsı kahverengi olup beyaz lekeler içerir.

Conus textile

Deride leoparlarda olduğu gibi lekeler ve Brezilya melek balığında ya da zebralardaki gibi çizgiler bulunuşu hayvanlarda biçim oluşması (morfojenez) üzerinde araştırmalar başlatmıştır. Tübingen’deki Max-Planck Enstitüsü’nden Hans Meinhardt, denizkozalaklarının kabuklarındaki desenleri inceleyerek, kabuğun böyle göz alıcı desenler oluşturmasına yol açan kimyasal tepkimeleri bulmuştur. Deniz kabuklarının çeşitli biçim ve desenlerini açıklayan algoritmalar içeren kitabı, bilim ve sanatı birleştiren bir yapıttır (The Algorhythmic Beauty of Seashells, Springer-Verlag, 2nd ed. Berlin, 1998).

Denizlerde 100 000 türden fazla yumuşakça yaşamaktadır. Yumuşakçalar deniz hayvanları arasında en fazla çeşitlenme gösteren gruplardan biridir. Bunlar arasında karından bacaklılar (gasteropod) başta gelir. Karından bacaklı yumuşakçaların genellikle konik, spiral ya da helisel biçimde çok düzgün bir kabukları vardır.

Denizkozalakları “yenikarından bacaklılar” (neogasteropod) denilen bir gruba aittirler. Bunlar nisbeten geç olarak (65 milyon yıl önce sona eren kretase devrinde) belirmiş, birbirlerine çok benzeyen hayvanlardır. Bu grup, bütün gasteropodlar arasında belli çevrelerde yuvalanan tek grup olduğu için, bugün büyük bir çeşitlilik göstermektedir. Sahil bölgelerinde farklı yerlerde çoğalırlar; özellikle kumları ve mercan resiflerinin dış yamaçlarını tercih ederler.

Tropik kuşakta, genellikle Hint Okyanusu sularında bol bulunan denizkozalakları, denizaltı dünyasının belki en güzel; fakat en korkunç katilleridirler. Bütün denizkozalakları etoburdur. Kurbanlarını ustaca yapılmış bir silahla avlarlar. Hepsi karınlarından çıkan bir bacakla hareket ederler. Başlarındaki hareketli iki duyarga üzerinde gözleri vardır. Uzun bir sifon solunumda rol oynar. Bir başka duyarga dokunma organıdır. Aşağıda geri çekilebilen etten bir kılıf, yani hortum (proboscis) bulunur; bu hortum çok hızla genişleyebilir. Hortumun ucunda kancalarla donatılmış içi oyuk bir diş vardır, bu dişe “radüler diş” denir; “radula”, karındanbacaklıların dişler içeren pürtüklü dilidir. Bu sistem, denizkozalaklarının mükemmel bir avcı olmasını sağlar.

Conus textile ile Conus geographicus aynı avcılık tekniğini kullanmazlar. Conus geographicus bir balık yiyicidir, avlarını bir okçu gibi uzaktan avlar. Kumların içinde gizlenerek bir balığın yaklaşmasını bekler ve “oku”nu fırlatır. Ok, dikenli bir zıpkını andıran radüler bir diştir. Bu diş çok güçlü bir zehir içerir. Ok fırlatılır fırlatılmaz proboscis balığı yutmak üzere büyük bir hızla genişlemeye başlar. Hortumun boyu denizkozalağının boyuna erişir ve hatta onu geçebilir. Böylelikle 80 mm uzunlukta bir C. geographicus 130 mm uzunlukta bir balığı yutabilir.

C. textile‘nin davranışlarıysa çok farklıdır. Bu denizkozalağı yumuşakça yer; bir başka deyişle kendine benzer kabuklu hayvanları avlar. C. textile, avını değmekle öldürür. Avına değer değmez, bir kesenin içinde sakladığı 0,1 – 0.2 mm uzunluktaki radüler dişlerini fırlatır. Böylece çok sayıda “ok” kurbanına saplanır. Daha sonra ağzını avının yumuşak bölgelerine dayayarak büyük bir oburlukla onu yer. Her ok atıştan sonra, atılan okların yerine yutakta yenileri belirir; aynı anda zehir kesesi kasılır ve zehir yutağa geçerek içi boş dişleri doldurur.

Denizkozalaklarının ne kadar tehlikeli olduğu uzun süredir bilinmektedir. Bu zehirin insanları da öldürebileceği anlaşılmıştır. 1963’te Yeni Kaledonya’da küçük bir kız ve bir erişkin C. geographicus‘un kurbanı oldular. 1975‘te başka bir çocuk, eline aldığı denizkozalağı tarafından zehirlenerek öldü. Dünyada denizkozalağına bağlı 30 kadar ölüm bilinmektedir. Zehirlenme belirtileri korkunçtur: Okların battığı yer hızla şişer; bütün vücut uyuşur ve bir saat içinde felç gerçeklerşir ve ölümle sonuçlanır. Hiçbir aşı ve hiçbir tedavisi yoktur. C. textile daha az zehirliyse de yine insan öldürebilir.

Conus familyasının zehirleri çok çeşitlidir. Bu, erimemiş katı tanecikler içeren beyazımsı bir sıvıdır. Zehir, hücre zarındaki iyonik kanalları kapatarak sinirden kasa uyarı geçmesini durdurur, yani felce sebep olur. Bu şekilde kurbanının kaslarını felç ederek onu kaçamaz hale getirir. Konotoksin denen bu zehirler 1990 yılından itibaren ilaç endüstrisinde de kullanılmaya başlandı. Diğer bazı hayvanlar da toksin yapabildiği halde neden konotoksinler bu kadar revaçta? Bunun nedeni, konotoksinlerin küçük moleküller moleküller olmasıdır. Örneğin yılan zehiri 60-80, bazı örümcek zehirleri 1000 kadar amino asit içerir. Konotoksinler nadiren 30’dan fazla amino asit içerir; bu nedenle sentezi daha kolaydır.

Bir Amerikan ilaç firması, 1993’te sentez edilen SNX-111 kodlu kontoksini ağrı durdurucu olarak kullanmak üzere klinik denemeler yapmaktadır. SNX-111, morfinden 100-1000 kat daha kuvvetlidir. Dünyada 100’den fazla konotoksin denenmiştir; konotoksinler sara ve bazı beyin yaralanmalarında kullanılabilecektir.

Conus textile’nin zehir sistemi

  1. Proboscis,
  2. Yutak,
  3. Radüler kese,
  4. Kullanılmaya hazır zıpkınlar (radüler dişler),
  5. Zehir kanalı,
  6. Zehir bezi

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: