UP Watch

Fraxinus sp. (Oleaceae)

Türkiye’de doğal olarak yetişen dört türü vardır;

Fraxinus excelsior L. (Adi Dişbudak)

Fraxinus angustifolia (F. oxycarpa Willd.) (Sivri Meyveli Dişbudak)

Fraxinus ornus L. (Çiçekli Dişbudak)

Fraxinus pallisae (Tüylü Dişbudak)

Trakya, Doğu ve Batı Karadeniz Bölgesi, Marmara ve Ege Bölgesi’nde yayılış gösterir. Kırklareli-İğneada (Longos ormanları) ve Sakarya subasar ormanlarında bulunur. Adi Dişbudak Batı ve Kuzey Anadolu’da, Sivri meyveli Dişbudak Sakarya ve jğneada subasar ormanlarında, Çiçekli Dişbudak Batı ve Güney sahil mıntıkalarında görülür.

Türüne göre maksimum boyu 10-30 m arasında değişebilen dolgun ve düzgün gövdeli yuvarlak tepeli ağaçlardır.

Genellikle sulak ve derin toprağa sahip yerlerde bulunur. Olgun bireyleri gri kabuklu ve derin çatlaklıdır. Genellikle elips ve kenarları ince dişli olan yaprakları, bir sap üzerinde bir arada bulunur. Beyaz çiçekleri salkım, meyveleri de dar ve uzun şerit şeklindedir. Çiçekleri yapraklanmadan önce açar sonra dik durur.

Mobilya karoseri, vagon, spor aletleri, kontrplak kaplama, fıçı ve kayak takımı yapımında kullanılır.

DİŞBUDAK AĞACI Fraxinus sp. (Oleaceae)https://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/02/Dişbudak-Fraxinus-sp..jpg?fit=692%2C443https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/02/Dişbudak-Fraxinus-sp..jpg?resize=150%2C150adminNedirSon MakalelerYaşamAdi Dişbudak,Çiçekli Dişbudak,Dişbudak ağacı,Dişbudak ağacı nelerde kullanılır,Dişbudak ağacı özellikleri,Dişbudak ağacı yaprağı,Dişbudak ağacının fiziksel özellikleri,dişbudak hangi bölgelerde yetişir,Dişbudak latincesi,Dişbudak rengi,dişbudak türleri nelerdir,Fraxinus angustifolia,Fraxinus excelsior L,Fraxinus ornus L.,Fraxinus sp.,Fraxinuspallisae,Oleaceae,Sivri Meyveli Dişbudak,Tüylü DişbudakFraxinus sp. (Oleaceae) Türkiye'de doğal olarak yetişen dört türü vardır; Fraxinus excelsior L. (Adi Dişbudak) Fraxinus angustifolia (F. oxycarpa Willd.) (Sivri Meyveli Dişbudak) Fraxinus ornus L. (Çiçekli Dişbudak) Fraxinus pallisae (Tüylü Dişbudak) Trakya, Doğu ve Batı Karadeniz Bölgesi, Marmara ve Ege Bölgesi'nde yayılış gösterir. Kırklareli-İğneada (Longos ormanları) ve Sakarya subasar ormanlarında bulunur. Adi Dişbudak Batı...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası