Sağlık Son Makaleler

DİYABET HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER

Tarafından yazılmıştır admin

Diyabet hastalarının, hem sağlıklı ve kaliteli hem de uzun bir yaşam sürmeleri mümkün! Uyulması gereken 12 altın kural sayesinde yaşam kalitenizi artırılabilir, sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

1.Karbonhidrat seçiminizde dikkatli olun Sürekli enerji sağlayan, vücutta yavaşça yakılan karbonhidratları seçin.

2.Vücudunuza uygun olan kiloyu hedefleyin Kalori değeri yüksek gıdaları çıkararak yerine sağlıklı gıdaları koyun.

3.Yeterli miktarda uyuyun Günde 7-8 saat uyuyun.

4.Aktif olun Yürüyün, dans edin, bisiklete binin.

5.Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin Şeker düzeyinizi düzenli olarak ölçün ve hekiminizin belirlediği aralıklar içerisinde kontrol altında tutmaya çalışın.

6.Stresinizi yönetmeyi öğrenin Stresinizle başa çıkmak için kendinize bir hobi edinmeyi deneyin.

7.Tuz kullanımında dikkatli olun! 50 yaş üzerindeki, hipertansiyon, kronik böbrek ve diyabet hastalarının günlük tuz ihtiyacı 1.500 mg’dir. Bu bir çay kaşığının yarısından azdır.

8.Kalp hastalığı riskinizi azaltmaya çalışın Kan şekerinizi, tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü hekiminizin belirlediği ortalama düzeylerde tutun.

9.Yaralanmalara karşı kendinizi koruyun Yaranız olduğunda yaranızı dikkatle temizleyin, antibiyotikli krem ve steril bandaj kullanın. Birkaç gün içerisinde geçmezse hekiminize başvurun.

10.Sigarayla vedalaşın Sigara, diyabet hastalarında akciğer, inme, kalp krizi, sinir hasarı ve böbrek hastalığı riskini artırır.

11.Doymamış yağlardan zengin besinleri tercih edin Tükettiğiniz tüm ürünlerde doymamış yağ oranının yüksek olmasına dikkat edin.

12.Doktor kontrollerini aksatmayın Hastalığınızın düzeyine göre hekiminizin belirlediği kontrol sürelerini ihmal etmeyin.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: