UP Watch

Picea orientalis (L) Link. (Pinaceae)

Doğu ladini Kafkasya’da ve Türkiye’de bulunur. Ülkemizdeki yayılışının batı sınırı Ordu’da Melet ırmağının doğusundan başlar ve doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin mıntıkalarını içine alır. Yer yer tek ya da birkaç ağaçlık kümeler halinde deniz kıyısına kadar inmekte ise de deniz yüzeyinden 1000 m yükseklikten sonra geniş orman kuruluşlarında görülür.

60 m bazen daha fazla boylanabilen ve 2 m’den fazla çap yapabilen düz ve dolgun gövdeli bir ağaç türüdür. Nemli havaları, derin, havalanma kapasitesi yüksek, nem içeriği fazla, kumlu ve balçık, besince zengin, humuslu serin toprakları sever. Böyle yerlerde çok iyi bir gelişme gösterir. Yetişme muhitinde dar ve sivri tepeler yapar. Sığ kök sistemine sahiptir. İyi yetişme ortamında gençlikte gölgeye oldukça dayanıklıdır.

Doğal yayılış alanında dondan zarar görmez ancak bazı yıllarda geç donlardan olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Kuraklık zararı görüldüğü gibi sık ve bağımsız meşcerelerde fırtına, kar devirmesi ve kar kırması görüşmüştür.

Selüloz ve kağıt endüstrisi yanında yapı malzemesi, kontrplak, kaplama, mobilya, lambri, her türlü ambalaj, sandık, kutu, sepet, kibrit çöpü ve kurşun kalem yapımında kullanılır.

DOĞU LADİNİ ÖZELLİKLERİhttps://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/doğu-ladini.jpg?fit=1024%2C680https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/doğu-ladini.jpg?resize=150%2C150adminSon MakalelerYaşamdoğu ladini fiziksel özellikleri,doğu ladini nerelerde kullanılır,doğu ladini nerelerde yetişir,doğu ladini özellikleri nelerdir,doğu ladini tohumu,doğu ladininin yetişme ortamı,Picea orientalis (L) Link.,PinaceaePicea orientalis (L) Link. (Pinaceae) Doğu ladini Kafkasya'da ve Türkiye'de bulunur. Ülkemizdeki yayılışının batı sınırı Ordu'da Melet ırmağının doğusundan başlar ve doğuya doğru Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin mıntıkalarını içine alır. Yer yer tek ya da birkaç ağaçlık kümeler halinde deniz kıyısına kadar inmekte ise de deniz yüzeyinden 1000 m...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası