Güncel Yaşam

DOMATES : Neşe Veren Bir Bitki

Tarafından yazılmıştır admin

Yaz mevsiminde bol olarak bulunan sebzelerimizden biri de domatestir. Üretilen domatesin büyük bir kısmı­nı taze olarak tüketmekteyiz. Bir kısım domates ise, do­mates salçası, domates konservesi, domates suyu, ket­çap, domates sosu gibi değişik ürünlere işlenerek mu­hafaza edilmektedir. Yaklaşık bir rakam verecek olur­sak, Türkiye’de üretilen domatesin % 25’i salçaya iş­lenmektedir. Domates salçası veya domates suyunun tuz, sirke, soğan, sarımsak, şeker ve çeşitli baharat veya baharat karışımlarının ilavesi ile hazırlanan konsantre bir ürün de domates ketçapıdır. Kaliteli bir ketçap, doğ­rudan salçanın kalitesi ile ilgilidir. Ketçapta aranılan en önemli özellik ise renginin güzel olmasıdır. En iyi ket­çap, taze domatesten elde edilmiş pulptan üretilir.

Yüzyıllar önce, besinler insan huylarına yön veren öğeler olarak düşünülmüş, mercimek keder olarak ta­nımlanırken, domates neşe verir diye kabul edilmiş. Geçmişin bu inancının kökeninde yatan unsur, besin­lerin midede kalma süreleri ve belki de sofra bileşimi­ne olan etkileridir. Ancak şu bir gerçek ki, domates vü­cudu gençleştiren bir bitkidir. Kanı durulttuğu, üretim miktarını düşürdüğü, damarları yumuşattığı, böbrekleri ça­lıştırarak idrar söktürdüğü bilinmektedir.

Domates bol ve çeşitli vitaminleri (A, B1, B2, C, Niacin), mineralleri (Ca, P, Fe, Na, K), içeren tıbbi değeri yüksek bir tarım ürünüdür.

İştahsızlık çekenlere çok faydalı olan domates, ka­buk ve çekirdekleri ile bağırsakları harekete geçirerek pek­liği giderir.

Özellikle yazın sıcak günlerinde sık kullandığımız do­matesin verdiği neşe ile nice sağlıklı günlere.

 

Kaynak :
Bilim ve Teknik

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: