Kim Kimdir Nedir Son Makaleler

DONDURULMUŞ GIDALAR

Tarafından yazılmıştır admin

Dondurulmuş gıdalar, çürümelerini önlemek için çok soğuk ortamda korunan gıdalardır.

Dondurulmuş gıdayı kim icat etti?

Dondurulmuş gıdayı 1920’li yıllarda Amerikalı Clarence Birdseye icat etti.

Clarence Birdseye

Dondurulmuş gıdanın öyküsü

1900’lü yılların başlarında, Amerikalı işadamı Clarence Birdseye soğuk kuzey Kanada şehri Labrador’a bir seyehat gerçekleştirdi. Labrador o kadar soğuktu ki balık ve diğer yiyeceklerin çok hızla donduğunu fark etti. İnsanlar taze yiyecek olmadığında yemek için donmuş gıdaları saklıyorlardı. Birdseye, evde kullanmak için yiyecekleri küçük paketlerde dondurabileceğini düşündü. Yiyecekleri donduran ilk kişi olmamasına rağmen tadı bozulmadan yiyecek dondurmanın yöntemini keşfeden o oldu. Birdseye’in ilk dondurulmuş gıdaları 1930 yılında piyasaya sürüldü.

Dondurulmuş gıdalar nasıl yapılır?

Bakteriler, yiyeceklerin çürümesine neden olur. Yiyecekleri buzdolabında saklarsanız bakteri gelişimi yavaşlar ve çürüme daha uzun süre alır. Yiyecekleri -18 derecede dondurursanız bakterilerin faaliyeti sona erer ve yiyecekler daha uzun süre bozulmadan saklanabilir.

Donma işlemi bakterileri öldürmez sadece çoğalmasına engeller. Dondurulmuş gıdayı çözdüğünüz anda bakteriler yeniden çoğalmaya ve gıdayı çürütmeye başlar.

Yiyecekleri korumanın başka bir yöntemi de kurutarak dondurmaktır. Astronotlar ve kampçılar da dondurularak kurutulmuş yiyecekleri kullanır, daha hafif oldukları için bunları taşımak çok kolaydır.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: