Kim Kimdir Nedir Son Makaleler

DÜNYA ÇAPINDA AĞ (WWW)

Tarafından yazılmıştır admin

Dünya çapında ağ yani www (World wide web) interneti kullanarak bilgisayarınızda görüntüleyebileceğiniz bilgi içeren sayfaların tümüdür.

Dünya çapında ağı kim icat etti?

Dünya çapında ağ 1989 yılında bilgisayar uzmanı İngiliz Tim Berners-Lee tarafından geliştirilmiştir.

Tim Berners-Lee

Dünya çapında ağın öyküsü

Tim Berners-Lee 1980 yılında İsviçre’de bir fizik laboratuvarında çalışıyordu. Laboratuvarda çok sayıda farklı tipte bilgisayarlar ve farklı programlar kullanılıyordu. Bilgi elde etmek için her bilgisayarda ayrı oturum açmak zorundaydınız. Bu nedenle Tim Berners-Lee bilgiyi bir bilgisayardan alıp başka bir bilgisayara koyacak programlar yazmaya başladı. Sonra aklına başka bir fikir geldi; her bilgi sistemini her bilgisayarın okuyabileceği, HTML adlı bir dile dönüştürmek. Dünya çapında ağın ortaya çıkmasını sağlayan işte bu fikirdi.

Dünya çapında ağ nasıl çalışır?

Web siteleri, dünya çapındaki ağdaki bilgi sayfalarıdır. Her sayfanın kendine has adresi vardır ve bu adres sayesinde o sayfayı bulabilirsiniz. Örneğin, www.bilgikapsulu.com gibi.

Web sitelerinin tamamı herkes okuyabilsin diye, HTML (hiper metin işaret dili) olarak adlandırılan aynı bilgisayar diliyle yazılır. Tarayıcı olarak adlandırılan bir bilgisayar programı, dünya çapındaki ağın milyonlarca sayfada arama yapar ve aradığınızı bilgisayarınızda gösterir.

1993 yılında dünyada sadece 620 web sitesi vardı. Günümüzde ise dünyadaki insan sayısından daha fazla web sitesi vardır. İnternet ise 1973 yılında Amerikalı bilgisayar uzmanı Vinton Cerf tarafından tasarlanmıştır.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: