Bir grup araştırmacı; Küba’nın timsah bataklıklarında, bir yıl süren çalışmalardan sonra, sinek kuşlarının en küçük türü olan “arı sinekkuşunun” yani “küçüklerin en küçüğünün” fotoğrafını çekmeyi başarmışlardı.

Küba’ya özgü Mellisuga helenae türü, sadece iki gram ağırlığındadır. Bu sinekkuşu da akrabası olduğu diğer tür sinekkuşları gibi erişilmesi çok güç bölgelerde yaşarlar. Araştırmacılar yıllar süren çalışmaları sonucunda, 15 tür sinekkuşunun doğal uçuşları sırasında fotoğraflarını çekmeyi başarmışlardır. Fakat arı sinekkuşuna rastladıklarında, tüm deneyimlerine rağmen bu en küçük kuşun, bir böcek mi yoksa kuş mu olduğunu anlamakta güçlük çekmişlerdi.

Arı sinekkuşu, saniyede yaklaşık seksen kez kanat çırpıyordu. Öyle ki, çıplak gözle bunu algılamak bile imkânsızdı. Ancak araştırmacıların yanlarında getirdikleri hassas aygıtlar yardımıyla bir erkek arı sinekkuşunun bir kalem silgisi üzerinden havalanış anı yakalanabilmişti.

Kuşları yüksek ağaç tepelerinden çekebilmek için yemlikler kullanıldı. Yemliklere gelen arı sinekkuşlarının fotoğrafları çekilerek, bu türe ait bazı bilgiler elde edildi. Erkek kuşun gaga kuyruk arası yaklaşık 5 cm uzunluğundadır. Dişiler ise 6-7 mm daha uzundurlar. Bu yüzden “en küçük” olma özelliği sadece erkek sinekkuşuna aittir. Çünkü Jamaika ve İspanyol adalarında yaşayan bir tür kolibri de hemen hemen dişilerle aynı boydadır.

Sinekkuşları yalnız yaşayan kuşlardır. Karşı cinsle çiftleşmek için, ancak birkaç saniye bir araya gelirler. Çoğu, yaşadığı yere oldukça bağlıdır. Özellikle kendi bölgelerini savunmak için havada birbirleriyle yaptıkları mücadele görülmeye değerdir. Araştırmacıların yaptıkları başka bir ilginç gözlem ise: Dişi bir sinekkuşu, izin almadan başka bir sinekkuşunun tüneğine konunca, tüneğin sahibi kızgın erkek, davetsiz misafire saldırmaktan hiç çekinmiyordu.

Dişi, oyuncak bir fincandan daha büyük olmayan küçücük yuvasını, örümcek ağlarıyla dala tutturur. Oldukça özensiz olan yuvanın yapımında ağaç kabuğu parçaları, yosun ve daha çok örümcek ağı kullanır. Dişi kuş, yumuşak yuvaya kahve tanesinden biraz daha küçük iki yumurta bırakır. Yumurtlama mayıs ve haziran aylarında olur.

Sinekkuşu, kuşlar arasında ağırlığı ile orantılı olarak en yüksek metabolizma hızına sahiptir ve büyük miktarda besine ihtiyaç duyar. Küçük örümcekler, sinekler ve diğer bazı böcekler menüde yer alsalar bile sinekkuşunun başlıca yiyeceği, çiçeklerden topladığı nektardır. Nektarın peşinde olan sinekkuşu bu sırada çiçeğin tozlaşmasına da yardım eder.

Küba’da nispeten yaygın olan arı sinekkuşlarının nesli tehlikededir. Küba hükümetinin koruma tedbirlerine rağmen, daralan yaşama alanlarında oldukça seyrek bulunuyorlar.

 

KAYNAK: National Geographic
DÜNYANIN EN KÜÇÜK KUŞU ARI SİNEK KUŞU HAKKINDAhttps://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/04/Mellisuga-helenae-dünyanın-en-küçük-kuşu-sinekkuşu-arı-sinekkuşu.jpg?fit=728%2C561https://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/04/Mellisuga-helenae-dünyanın-en-küçük-kuşu-sinekkuşu-arı-sinekkuşu.jpg?resize=150%2C150adminNedirSon MakalelerYaşamarı sinekkuşları,arı sinekkuşu,arı sinekkuşu ağırlığı,arı sinekkuşu boyu,arı sinekkuşu dünyanın,arı sinekkuşu dünyanın en küçük,arı sinekkuşu en,arı sinekkuşu en küçük,arı sinekkuşu hakkında,arı sinekkuşu hakkında bilgi,arı sinekkuşu latince,arı sinekkuşu latincesi,arı sinekkuşu nasıl,arı sinekkuşu nasıl beslenir,arı sinekkuşu ne,arı sinekkuşu ne demek,arı sinekkuşu ne ile beslenir,arı sinekkuşu nedir,arı sinekkuşu nerde yaşar,arı sinekkuşu nerede yaşar,arı sinekkuşu özellikleri,arı sinekkuşunun ağırlığı,arı sinekkuşunun boyu,arı sinekkuşunun özellikleri,dünyanın en küçük kuşu,dünyanın en küçük kuşu hakkında bilgi,dünyanın en küçük kuşu nadir,dünyanın en küçük kuşu nedir,Mellisuga helenae,Mellisuga helenae en küçük,Mellisuga helenae hakkında,Mellisuga helenae nasıl,Mellisuga helenae ne,Mellisuga helenae nedir,sinek kuşları hakkında bilgi,sinek kuşları ne yer,sinek kuşu,sinek kuşu anlamı,sinek kuşu boyu,sinek kuşu evcil,sinek kuşu hakkında,sinek kuşu hakkında bilgi,sinek kuşu hakkında bilgiler,sinek kuşu hakkında kısa bilgi,sinek kuşu hangi renk,sinek kuşu hikayesi,sinek kuşu hızı,sinek kuşu latince,sinek kuşu nasıl,sinek kuşu nasıl beslenir,sinek kuşu nasıl çoğalır,sinek kuşu nasıl kanat çırpar,sinek kuşu ne,sinek kuşu ne demek,sinek kuşu ne ile beslenir,sinek kuşu ne yer,sinek kuşu nedir,sinek kuşu nerede bulunur,sinek kuşu özellikeri,sinek kuşu türleri,sinek kuşu yavrusu,sinek kuşu yumurtası,sinekkuşu dünyanın en küçük,sinekkuşu en,sinekkuşu enküçük  Bir grup araştırmacı; Küba'nın timsah bataklıklarında, bir yıl süren çalışmalardan sonra, sinek kuşlarının en küçük türü olan 'arı sinekkuşunun' yani 'küçüklerin en küçüğünün' fotoğrafını çekmeyi başarmışlardı. Küba'ya özgü Mellisuga helenae türü, sadece iki gram ağırlığındadır. Bu sinekkuşu da akrabası olduğu diğer tür sinekkuşları gibi erişilmesi çok güç bölgelerde yaşarlar. Araştırmacılar...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası