Bilim Güncel Tarihçe

EEG

Tarafından yazılmıştır admin

Hans Berger (1873-1941)

Beyin grafiği çizebilecek elektriksel aktivite gösterir. Elektroensefalografi (EEG ) ya da Beyin Çizgesi Yöntemi, beyin dalgaları aktivitesinin elektriksel yöntemle izlenmesini ölçen yöntemdir. Hastaya elektrik akımı verilmediğinden ağrı ya da acı hissedilmez. Elektroensefalografla elde edilen kayıt da, elektroensefalogram (EEG) diye adlandırılır.

Hans Berger aslında astronom olmak istiyordu. Ordudayken, atı dik bir yokuştan kaydığında ciddî bir yaralanmanın eşiğinden döndü. Kız kardeşi, kilometrelerce uzakta olsa da kardeşinin tehlikede olduğunu hissedip ona bir telgraf gönderdi. Berger bundan öylesine etkilendi ki alan değiştirerek psikoloji ve ardından da tıbba yöneldi. Beyin fonksiyonları çalışmalarında uzmanlaşarak vücutla ilgili çoğu şeyin vücudun parçalara ayrılmasıyla öğrenildiği bir dönemde nöropsikolog oldu.

 

Hayvanlardaki beyin aktivitesini çalışan Liverpool’lu bir cerrah olan Richard Caton’ın (1842-1926) çalışması hakkında Berger’in okuduğu şeyler, onu insan beyninin de elektriksel impulslar ürettiği konusunda ikna etti. Bu impulsların varlığını ispatlamak için beyin dalgalarından bir grafik oluşturan ve “elektroenkephalogramm” ya da EEG dediği icadını kullanan ilk kişi de kendisi oldu.

Berger, araştırmasında 15 yaşındaki oğlu Klaus’a ait 73 EEG kaydı kullandı. Gözler kapalı olduğunda bulunan ve “Berger” dalgaları (artık “Alfa” dalgaları olarak biliniyor) dediği özel bir dalga türünü tanımladı. Gözler açıldığında dalgalar değişiyordu. Bu dalgalar da “uzun” ya da “beta” dalgaları olarak biliniyor.

Berger’in 1929’daki yayını On the Electroencephalogram of Man (İnsan EEG’si Üzerine) ve EEG’yi bulması, epilepsi gibi beyin hastalıkların anlaşılması yönündeki değişimin başlangıcıydı. Bunlar ayrıca beynin nasıl çalıştığını ve beyin fonksiyonlarındaki anormalliklerin nasıl fark edilebileceğini daha iyi anlamaya da yardımcı oldu.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: