Bilim Sağlık Yaşam

EHLERS DANLOS SENDROMU(EDS) NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Ehlers Danlos sendromu, esas olarak cilt, eklemler ve kan damarlarının duvarları olmak üzere vücuttaki tüm bağ dokularını etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Bağ dokusunun başlıca bileşeni olan kollajen adlı proteinin yapımındaki bir bozukluk bu hastalığa yol açar. Hastalığa yakalanan kişilerin bağ dokuları normal insanlarınkinden daha zayıftır. Bu nedenle eklemleri ve ciltleri oldukça gevşektir.

Dünyada 10 binde bir görülen Ehlers Danlos sendromu genetik bir bozukluk sebebiyle ortaya çıkıyor ve başlıca altı türü bulunuyor. Bütün bu hastalık türleri eklemleri, çoğu da cildi ekliyor. Bunlardan her biri farklı kollajen etkilenmiş ve vücutta farklı komplikasyonlar yaratmıştır. Örneğin, vasküler tip EDS, tip 3 kollajenli bir arızadan kaynaklanır ve kırılabilir kan damarları ve organları nedeniyle EDS’nin en ciddi formu olarak görülmektedir.

Eklemlerin normal hareket sınırının ötesine geçmesi ve derinin aşırı esnek veya kırılgan olması hastalığın en önemi belirtileri arasındadır. Bu kişiler, parmaklarını 180 derece geriye bükebiliyor ve ciltlerini 5-10 cm kadar esnetebiliyorlar.

Hastalık  öldürücü değil ancak yara iyileşmesinde gecikmeye, kalıcı yaralara, uzun sürekli eklem ağrılarına, ciltte erken kırışıklığa, damarlarda çatlaklara ve buna bağlı olarak ciltte kolay morarmalara yol açabiliyor.

Nasıl teşhis edilir?

Hastalığın teşhisinde genetik testler yapılıyor.

Tedavisi

Ehlers Danlos sendromunun kesin tedavisi bulunmuyor. Bu kişilerin, eklemlerini ve ciltlerini darbelerden korumaları gerekiyor. Erken cilt kırışıklıklarını önlemek için de güneşten kaçınmak önemli. Ameliyat yaralarının kapanmasında dikiş yerine doku tutkallarının kullanılması öneriliyor. Uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında; fizyoterapi, mesleki terapi, egzersiz programları, ağrı kesici, kas gevşetici, bilişsel davranış terapisi ve ağrı yönetimi programları yer alır.

 

Kaynak : http://ehlers-danlos.com/what-is-eds/

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: