Kim Kimdir Son Makaleler Tarihçe

EKMEK KIZARTMA MAKİNESİ

Tarafından yazılmıştır admin

Ekmek kızartma makinesi, ekmek diliminin iki tarafını kızartır. Ekmek kızardığında ısıtıcı otomatik olarak kapanır ve ekmek yukarı itilir.

Ekmek kızartma makinesini kim icat etti?

Charles Strite

Ekmek kızartma makinesi 1919 yılında Amerikalı Charles Strite tarafından icat edildi.

Ekmek kızartma makinesinin öyküsü

Amerikalı General Electric şirketi, ilk tost makinesini 1913 yılında piyasaya sürdü. Bir tarafı kızardığında ekmeği elle çevirip diğer tarafını kızartıyordunuz. Ekmek kolayca yanabiliyordu.

Charles Strite, Amerika Minnesota’daki bir fabrikada tamirci olarak çalışıyordu. Şirketin kafeteryasından aldığı kızarmış ekmeğin yanmasına kızıp duruyordu. Strite, ekmek kızardığında ekmeği yukarı doğru fırlatan bir yayı olan ve elektriği zamanında kesen zaman ayarlı bir makine yaptı.

Ekmek kızartma makinesi nasıl çalışır?

Tost makinesinin içindeki ısıtıcı, izolasyon plakasına sarılmış uzun bir telden oluşur. Bu tele elektrik verildiğinde tel kıpkırmızı olur.

Ekmek kızartma makinesinin iki veya üç ısıtıcısı vardır. Ekmek dilimi, fırlatma yaylı tepsinin iki tarafındaki ısıtıcıların arasındaki boşluğa yerleştirilir. Ekmekler kızardığında, zamanlayıcı ısıtıcılara giden elektriği otomatik olarak keser ve fırlatma yayını devreye sokar.

Amerikalı Otto Rohwedder’ın 1928 yılındaki dilimlenmiş ekmek icadı, ekmek kızartma makinelerinin popülerleşmesine yardımcı olmuştur.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: