Sağlık Yaşam

EKMEKLERİ KIZARTIRKEN YAKMAYIN !!!

Tarafından yazılmıştır admin

Yanmış patates ve kömürleşmeye yüz tutmuş kızarmış ekmek, akrilamid denilen kimyasal bir madde içerdikleri için oldukça zararlıdır. Çünkü akrilamidin hayvanlarda kanser riskini arttırdığı biliniyor. Bu uyarılar, İngiliz Gıda Standartları Ajansı’nın akrilamid oranını azaltmayı amaçlayan “Altını Hedefleyin” (Go for Gold) adlı kampanyası sonucu ortaya çıkmıştır. Bu kampanya adını, yemekler pişirilirken ulaşılması gereken altın renginden alıyor; fakat yemeklerin daha fazla pişirilip koyu kahverengiye dönüşmemesi öneriliyor.

Akrilamid Nedir Ve Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Akrilamid, nişasta içeren yiyecekler yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde oluşan bir kimyasaldır. Amerikan Kanser Derneği’nden (ACS) beslenme uzmanı Marji McCullough, bu maddenin patates kızartmalarında veya kızarmış ekmeklerde sıkça görüldüğünü söylüyor.

Akrilamidin hayvanların DNA’sını bozduğunu ve kansere yol açtığını belirten McCullough, bu nedenle Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın akrilamidi 1994 yılında “kanserojen olma olasılığı yüksek” bir madde olarak tanımlandığını söylüyor. Akrilamid ilk olarak 2002 yılında bazı yiyeceklerde tespit edilmiştir. Bu tarihten sonra insanlar üzerinde yapılan birçok çalışma, bu yiyecekleri daha çok tüketen kişilerde kanser olma riskinin daha yüksek olduğunu kesin olarak gösterebilmiş değildir.

Patates kızartması ve cips tüketimini azaltın!!

Akrilamid tüketiminin azalmasının son derece mantıklı bir adım olacağını belirten McCullough, bunun için patates kızartması ve patates cipsi tüketimini sınırlamayı öneriyor. Ayrıca patatesleri kızartmak yerine haşlamak veya mikrodalgada hazırlamak da akrilamid kimyasalının ortaya çıkmasını azaltabilir. Bunun yanı sıra ekmeği koyu kahverengi veya siyah bir renk alana kadar değil, açık kahverengi renk alana kadar kızartmamız öneriliyor.

McCullough bol meyve, sebze ve tam tahıl tüketmemiz, kırmızı ve işlenmiş eti azaltmamız durumunda da akrilamid alımının azalacağını belirtiyor. Bu tarz bir beslenme sağlığımızı olumlu etkileyeceği gibi kanser riskini de azaltacaktır.

 

 

KAYNAK: http://www.livescience.com

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: